Ezeket látta már?

Sokkal korábban figyelni kell a cukorbetegségre, mint eddig gondoltuk!

cukorbetegség ellen diabetológus diabétesz hiperglikémia

Nagyon fontos a cukorbetegség időben történő kivizsgálása, ugyanis a magas, kezeletlen vércukorszint károsítja a létfontosságú szerveket, ráadásul a szövődmények is lassabban alakulnak ki.

A Cukorbetegközpont diabetológusa mondja el a legfontosabbakat. Akár húsz évvel a 2-es típusú cukorbetegség diagnosztizálása előtt megfigyelhetőek a betegség kialakulására figyelmeztető jelek: megemelkedett cukorbetegség kialakulása elleni beavatkozásra.

Időben történő kivizsgálás!

Nagyon fontos a cukorbetegség időben történő kivizsgálása, ugyanis a magas, kezeletlen vércukorszint károsítja a létfontosságú szerveket. Ráadásul a szövődmények így lassabban tudnak kialakulni. Az elvesztegetett, hiperglikémiában eltöltött idő 4-8 év is lehet amíg nem derül ki a cukorbetegség – hangsúlyozta a Cukorbetegközpont diabetológusa.

Rizikó alapú szűrővizsgálatra van szükség legalább háromévente a 45 feletti életkorban, ahol előfordult a családban diabétesz, testsúlyfelesleggel rendelkezőknél, terhességi cukorbetegség után, nagy súlyú magzatot szülő nőknél, valamint kardiovaszkuláris betegségek esetén.

Nem mindegy, milyen diabétesz!

Nem csupán az adatgyűjtés érdekében, hanem a terápia meghatározása, a kezelés sikeressége érdekében fontos különbséget tenni a cukorbetegség típusai között, legyen az 1-es, 2-es típusú diabétesz vagy más kórforma. Van olyan típus, amit általában a 2-es típusú cukorbetegségbe sorolnak, holott inkább egy speciális 1-es típusúnak tekinthető kórformáról van szó: ez az autoimmunalapú diabétesz általában 30 éves kor felett jelentkezik, nem jellemző a betegre a klasszikus tünet megléte, nincs túlsúly problémája, lassú progressziót mutat a betegség, amely felismerhető az autoimmun markerek vizsgálatával.

Pontos kép a cukorháztartás állapotáról

A cukorbetegség diagnosztizálásánál segítséget nyújt az orvosnak a vércukormérés, rutin vérvétel, a terheléses laborvizsgálat (OGTT). A cukorbetegség kezelésénél új diagnosztikus lehetőségek is rendelkezésre állnak már, mint például a folyamatos szöveti glukóz-szint mérése. Erre azért van szükség, hogy főleg a napi többszöri inzulinkezelésben részesülő betegeknél az orvos (és az önmenedzselést végző beteg is) pontosabb képet kaphasson a cukorháztartás állapotáról. A nemzetközi ajánlások alapján 1-es típusú diabétesz esetén javasolják időszakosan ezt a meghatározást.

A Cukorbetegközpont orvosa kiemelte: fontos olyan modern eszközöket találni, amelyek segítik a beteget és orvosát is abban, hogy elérjék a célértékeket (étkezés előtti és utáni vércukor, HbA1c). Ebben és a kommunikációban nyújt új lehetőséget a Telediabetológia is. Ennek használatakor az otthoni vércukormérőeszközzel mért adatokból az alkalmazások programjai azonnal olyan táblázatokat, grafikonokat készítenek, amelyekből könnyen áttekinthető és követhető az anyagcsere állapotának változása, ez pedig lehetőséget ad a terápia helyes módosítására.

A Cukorbetegközpont orvosa hangsúlyozta, hogy a cukorbeteg egyén terápiájának alapvető célja a cukorbetegség okozta szövődmények kialakulásának elkerülése, hogy ne jöjjön létre idő előtt érszűkület, infarktus, agyvérzés, és épek maradjanak a különböző szervek, mint például a szem és vese. Elsődleges cél a megelőzés és a kialakult kedvezőtlen folyamatok megállítása, visszafordítása.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Cukorbeteg? Ez az ősi gyógynövény segíthet!

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

vércukorszint

Forrás: Cukorbetegközpont
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához