Miért van rosszabbul a beteg éjszaka?

Akár influenzával, akár megfázással vagy gyomorvírussal bajlódnak, sokan éjszakánként rosszabbul érzik magukat - és a tudósok szerint ez nem képzelgés. A jelenségnek tudományos alapja van.

Nemrég egy kutatás arra hívta fel a figyelmet, hogy influenza vagy más betegségek esetén nem véletlen, ha úgy érezzük, mintha éjszaka súlyosbodnának a tüneteink.

Nincs figyelemelterelés

A jelenség hátterében több tényező is állhat. Például, hogy nappal jobban eltereli a figyelmünket a tévé, a teázás és egy tányér forró leves, éjjel viszont csendben fekszünk a szobánkban, és nincs, ami egy kicsit másra terelné a gondolatainkat a betegségről.

Illetve nátha vagy influenza esetén maga a fekvés is problémás lehet, hiszen az orrváladék hátra folyhat, esetleg az orrunk is bedugulhat, vagy a köhögés miatt nem tudunk nyugodtan pihenni.

beteg, nátha, influenza, betegség, tünetek, alvás, nyugtalan alvás
A tudósok szerint immunrendszerünk fokozott működése is állhat a háttérben. Forrás: 123rf

A cirkadián ritmus tehet róla

A tudósok szerint még egy fontos faktort figyelembe kell vennünk, ez pedig testünk cirkadián ritmusa. Napi biológiai óránk ugyanis nemcsak az alvás-ébrenlétet és bizonyos hormonok megfelelő termelődését szabályozza, hanem immunrendszerünk működésének irányításáért is felelős - ismertette Michael Smolensky cirkadiánritmus-kutató.

"Amikor az immunrendszer aktiválódik (mondjuk, megfázás esetén), a fertőzéssel küzdő sejtek többféle vegyületet bocsátanak ki, amelyek közül néhány gyulladást okoz a fertőzött szövetekben" - tette hozzá a szakértő.

Erre azért van szükség, hogy az immunrendszer elpusztíthassa a szervezetbe jutott kórokozókat, de az így létrejövő gyulladás is okozhat további tüneteket a betegnél - például lázat, torokfájást -, vagy súlyosbíthatja a már meglévőket. Ezt pedig akkor érezzük leginkább, amikor immunrendszerünk "maximumra kapcsol". Tehát az éjszakai alvás idején.

Egyszer fent, máskor lent

Ha mégis viszonylag jól alszunk, előfordulhat, hogy reggel érezzük rosszabbul magunkat - ez a szakértő szerint azért lehet, mert az immunrendszer fokozott aktivitása a reggeli órákban is tart.

Ezzel szemben délután és kora este védelmi rendszerünk valamivel kevésbé "pörög" a maximumon, így a professzor azt mondja, nem ritka, hogy ilyenkor a betegek jobban érzik magukat. Este és éjszaka viszont tüneteik valószínűleg ismét rosszabbodnak.

Éjszakánként akár 4-6 alkalommal is felébredhetünk anélkül, hogy emlékeznénk rá reggel, ám ez teljesen normális, feltéve, hogy a visszaalvás nem okoz gondot. Ha viszont mégis, akkor a következő problémák valamelyike állhat a háttérben .

Forrás: time.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

Délelőtt nagyrészt közepesen vagy erősen felhős idő várható, majd délutánra egyre nagyobb területen szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Az ország délnyugati és középső harmadán zártabb maradhat a felhőtakaró, ott valószínű a legkevesebb napsütés. Elszórtan - főként hazánk északnyugati kétharmadán - valószínű kisebb eső, zápor, néhol zivatar sem kizárt. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, helyenként - záporok, zivatarok nyomán is - megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 17 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra