Az antibiotikumok váratlan veszélye

Összefüggést mutattak ki a nők tartós, két hónapnál hosszabb ideig tartó antibiotikumszedése, valamint a szívroham és a stroke kialakulásának kockázata között amerikai kutatók.

Közvetlen kapcsolat

Közvetlen kapcsolatot mutatott ki női betegek esetében az antibiotikumok tartós használata és a szívroham , illetve a stroke kialakulásának megemelkedett kockázata között a bostoni Harvard T.C. Chan School of Public Health kutatócsoportja - írja a PharmaOnline . A vizsgálat során több mint 36 ezer olyan női beteg 2004-2012 közötti adatait elemezték, akik 2004-ben már betöltötték a 60. életévüket. Külön-külön kiértékelték a fiatal (20-39), közép (40-59) valamint idős korukban (60 év felett) tartósan szedett antibiotikumok hatását.

Komoly betegségek rizikóját növeli a nők tartós antibiotikumszedése
Kockázatos a tartós antibiotikumszedés. Fotó: 123rf

A kutatók négy csoportba osztották a betegeket:

  • akik soha nem szedtek,
  • akik 15 napnál rövidebb ideig szedtek,
  • akik 15 nap és 2 hónap közötti időtartamban szedtek,
  • valamint akik 2 hónapig vagy hosszabb ideig szedtek antibiotikumot.

Évről évre visszatérő téma a feleslegesen szedett antibiotikumok kérdése. Sokszor a beteg a mielőbbi gyógyulás reményében szedné a gyógyszert - akár feleslegesen is. Mikor szükséges antibiotikumot szedni? Kattintson!

Összesen 1056 betegnél alakult ki valamilyen szív-érrendszeri betegség, rendellenesség: a kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy azon nők esetében, akik két hónapnál hosszabb ideig szedtek antibiotikumokat, 32 százalékkal nagyobb volt ez a kockázat, mint az antibiotikumot egyáltalán nem szedők körében. Ha az antibiotikumok hosszabb ideig tartó szedése a középkorú (40-59 éves) szakaszra esett, a rizikó 28 százalékkal volt magasabb, míg a fiatalkori antibiotikum-használat nem fokozta a veszélyt.

Mi áll az eredmények hátterében?

Leggyakrabban légúti és húgyúti fertőzésekre, valamint fogászati eredetű problémákra szedtek antibiotikumokat a betegek. Az eredmények háttérében a bél mikrobiológiai környezetének megváltozását, valamint az erek gyulladásának és szűkülését sejtik a szakemberek - korábbi kutatások ugyanis már mutattak ki összefüggést ezen hatások, valamint a stroke és a szívroham kockázata között.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Panangin reklámfilm (X)
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

Délelőtt nagyrészt erősen vagy közepesen felhős idő várható, majd délutánra egyre nagyobb területen szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Az ország délnyugati és középső harmadán zártabb maradhat a felhőtakaró, ott valószínű a legkevesebb napsütés. Elszórtan - főként hazánk északnyugati kétharmadán - valószínű kisebb eső, zápor, néhol zivatar sem kizárt. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, helyenként - záporok, zivatarok nyomán is - megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 17 fok között alakul. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra