5 izom kell ahhoz, hogy ne pisiljünk be

Ma már számos gyógyszerkészítmény van segítségünkre egészségügyi problémáink kezelésében, azonban a vizelettartási nehézség esetében érdemes a nem gyógyszeres kezelési típusokat alkalmazni a szükséges betegápolási és segédeszközök használata mellett.

A medencefenéki izomzat erősítésével hatékonyan javítható az inkontinencia és további, ezzel járó kellemetlenség is. Dr. Jenni Johnson Gabelsberg fizikoterapeuta szerint a medencealapi izomzat helyreállításával nem csak a vizeletszivárgás, hanem egyéb diszfunkciók, mint például a székletinkontinencia, is jól kezelhető. A megfelelően működő gátizmok fontos szerepet játszanak továbbá a kismedencében található szervek alátámasztásában, ideális anatómiai helyzetük megtartásában és nem utolsó sorban a jó szexuális élet fenntartásában - ezért mindenképpen érdemes erősíteni és karbantartani a medencefenéki izomzatot.

A vizeletinkontinencia több csoportra osztható:

  • stressz- vagy terheléses inkontinencia, mely esetében fizikai terhelés hatására, csökkent záróizom-működés következményeként csepeg el a vizelet
  • urge vagy késztetéses inkontinencia, mely során erős, nem elnyomható vizelési ingerhez társuló vizeletvesztés történik, fizikai aktivitás, hasi nyomásfokozódás nélkül, jó záróizom-funkció mellett
  • kevert inkontinencia, amely során a stressz és a késztetéses panaszok együtt jelentkeznek
  • reflex inkontinencia, amely során neurogén betegség következtében, inger nélkül következik be az akaratlan vizeletvesztés, amit a húgyhólyagban keletkező akaratlan összehúzódások váltanak ki
  • túlfolyásos inkontinencia, amely során az előbbi formákkal szemben telt hólyag mellett jelentkezik a vizeletcsepegés, amely alsó húgyúti elzáródás vagy szűkület következtében túltelítődött húgyhólyag miatt alakul ki.

A megfelelő izmok erősítésével csökkenthető a vizeletcsepegés

A megfelelő izmok erősítésével csökkenthető a vizeletcsepegés

Gabelsberg szerint a leggyakoribb az első két eset, a stresszinkontinencia esetében a medencefenéki izmok nem működnek megfelelően, így nem képesek megfelelően zárva tartani a húgyhólyagot. Emiatt már akár egy tüsszögés, nevetés vagy emelés vizeletszivárgást válthat ki. Míg a késztetéses vizelettartási nehézség esetén túl hirtelen és váratlanul érkezik a vizelési inger, amely gyakran a stresszinkontinenciát javító műtétek következménye, de akár bizonyos ételek vagy italok irritáló hatása miatt is kialakulhat.

Két gyakorlat Két egyszerű gyakorlat, ami segít a gondok megelőzésében és gyógyításában:

  • sokszor egymás után (20-szor, 50-szer) húzzuk össze, majd lazítsuk el a farizmokat
  • megtelt hólyaggal akaratlagosan szakítsuk meg a vizeletürítést, és többször engedjük ki a felgyűlt vizeletmennyiséget
  • A szakember szerint a nők esetében a legnagyobb kockázati tényező az inkontinencia kialakulása szempontjából a gyermekszülés és a menopauza , míg a férfiak esetében a prosztataműtét következménye lehet. A nők esetében a terhesség majd a szülés eredményeként a gátizmok meggyengülnek, működőképességük csökken, amit tovább ront az ülőmunka és a nem eléggé aktív életmód. Ha a záróizmok ereje és rugalmassága csökken, az akaratlan vizeletcsepegéssel jár. Klimax alatt pedig a hormonváltozás miatt lecsökkenő ösztrogénszint hatására a hólyag nyomásérzése fokozódik, emellett csökken a húgycső vérellátása, ezért nem tud megfelelően záródni. Sokan sajnos úgy előzik meg a vizelési ingert, hogy nem fogyasztanak folyadékot, ez azonban nagyon káros, húgyúti fertőzésekhez, székrekedéshez, kiszáradáshoz vezethet.

    Gabelsberg szerint sokan nem is foglalkoznak a vizeletcsepegéssel, mert az anyaság és az öregedés kellemetlen járulékaként fogják fel, holott nem lehetetlen orvosolni a problémát. A szakértő szerint ennek leghatékonyabb és legegyszerűbb módja a szóban forgó izmok edzése.

    A medencetájéki izmok mellett szükséges a farizmok, a belső és külső combizmok és a hasizom erősítése is. Ezen öt izomcsoport rendszeres megtornáztatásával már 12 hét után eredmény érhető el. Tapasztalatai szerint 85-100 százalékos az eredmény a stressz- és a késztetéses inkontinencia esetében is.

    A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

    Anafilaxiás reakció gyakori okai

    Olvassa el aktuális cikkeinket!

    Orvosmeteorológia
    Fronthatás: Melegfront
    Maximum: +16 °C
    Minimum: +3 °C

    A Nyugat-Dunántúlon döntően borult lesz az ég, másutt a kezdeti közepesen vagy erősen felhős időt követően délutántól borul be dél felől. Délelőtt csak a Nyugat- és Észak-Dunántúlon, késő délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

    Hogy érzed magad?

    Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


    Hogy érzed most magad fizikailag?

    Hogy érzed magad?

    Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


    Milyen most a lelkiállapotod?

    Hogy érzed magad?

    Legjobban:
    Legrosszabbul:
    Kezdjük újra