Nem mind gomba, ami folyás - mindent a bakteriális hüvelyfertőzésről

Bár manapság a hüvelygombáról hallani a legtöbbet, nem ez a leggyakoribb intim probléma a nők körében. Miben különbözik a bakteriális hüvelyfertőzés, mik a kiváltó okai, és hogyan lehet megelőzni vagy kezelni?

A legtöbb nő azonnal hüvelygombára gyanakszik, ha viszketést érez odalent. Pedig ezt a kellemetlen érzést mindenki megtapasztalja alkalmanként. Előidézheti például a borotválkozástól vagy tusfürdőtől fellépő irritáció, de az izzadás miatt is jelentkezhet. A panasz állandósulása viszont már komolyabb problémát jelezhet. A hüvelygomba valóban okozhat viszketést, de ez a tünet a bakteriális vaginózisra (BV) is utalhat.

Mitől alakulhat ki?

A BV a leggyakoribb hüvelyi fertőzés a fogamzóképes korú nők körében. A problémát bizonyos baktériumok okozzák, amelyek a hüvely természetes pH-egyensúlyának felborulása miatt könnyebben elszaporodnak. A normál hüvelyi környezet ugyanis enyhén savas kémhatású, amely elengedhetetlen a "jó baktériumok" - vagyis az úgynevezett laktobacillusok - fenntartásához, valamint a "rossz baktériumok" szaporodásának megelőzéséhez.

A hüvelyflórát számos tényező befolyásolja, például a menstruáció, a túlzásba vitt intim higiénia (irrigálás), méhen belüli fogamzásgátló eszköz (spirál) használata vagy antibiotikum szedése. De rossz hatással lehet a pH-egyensúlyra az óvszer nélküli szex során a hüvelybe került ondó, a dohányzás, a túlzott alkoholfogyasztás, a nyilvános mellékhelyiségek használata, és a stresszes életmód is. Ezek következtében ugyanis lecsökkenhet a laktobacillusok aránya a hüvelyben, így a kórokozókkal szembeni természetes védekezőképesség is jelentősen meggyengül.

Hüvelyi folyás: közérthetően a bakteriális vaginózisról A leggyakoribb panasz, amivel a hölgyek nőgyógyászhoz fordulnak a hüvelyfolyás. A nők többsége azonnal gombás fertőzésre gyanakszik a gyakran kínos tünetek esetén, pedig a háttérben nagyobb eséllyel állhat más probléma. Kattintson a részletekért!

Miről ismerhető fel?

A bakteriális hüvelyfertőzést gyakran összekeverik a hüvelygombával, pedig valójában csak a megváltozott hüvelyi folyás a közös bennünk. Ez utóbbi jellemzői alapján viszont könnyen eldönthető, hogy melyik intim problémáról van szó.

Ha a hüvelyi folyás jellemzően szagtalan, sárgásfehér színű és túrós-szemcsés állagú, amit erős szeméremtájéki viszketés kísér, akkor nagy valószínűséggel candidagombás fertőzés áll fenn. Az áttetsző, híg, szürkés vagy fehér színű és kellemetlen szagú folyás pedig bakteriális eredetű.

A bakteriális vaginózis tünetei menstruáció vagy közösülés után súlyosbodhatnak. A betegség azonban nem terjed szexuális úton, és nem okoz duzzanatot vagy irritációt a külső intim területeken. Egyes esetekben viszont az is előfordulhat, hogy a BV teljesen tünetmentes marad.

A panaszok szexuális együttlét után súlyosbodhatnak. Fotó: 123rf
A panaszok szexuális együttlét után súlyosbodhatnak. Fotó: 123rf

Melyik korosztályt érinti a leginkább?

Az első menzeszt követően, vagyis a serdülőkorú lányok körében a bakteriális vaginózis a rendellenes folyás egyik leggyakoribb oka. A fiatal és a középkorú nők esetében jellemzően az aktív szexuális élet és a gyakori partnercsere áll a BV kialakulásának vagy gyakori kiújulásának hátterében. A változó korban viszont már egyre ritkábban változik meg a hüvely pH-értéke, így a fertőzések is kisebb eséllyel fordulnak elő. Ez főként a szexuális aktivitás csökkenésének, valamint a menstruáció elmaradásának köszönhető.

Hogyan kezelhető?

Ha valaki bakteriális hüvelyfertőzésre gyanakszik, a legfontosabb lépés, hogy minél előbb keresse fel a nőgyógyászt! A találomra kiválasztott készítményekkel való kezelés ugyanis gyakran csak ront a helyzeten. A szakorvos valószínűleg egy helyileg alkalmazható antibiotikumot javasol majd, de szükség esetén szájon át szedhető gyógyszerrel is ki kell egészíteni a terápiát. A kezelés ideje alatt ajánlott szüneteltetni a nemi életet, és jobb felfüggeszteni a gyakori hüvelyöblítést - főleg akkor, ha eleve a túlzásba vitt irrigálás idézte elő a fertőzést.

Hogy a probléma ne újuljon ki rövid időn belül, fontos betartani az orvos előírásait, valamint a hüvelyflóra regenerálását is segíteni kell. Ilyenkor vissza kell állítani a savas kémhatást, hogy a jótékony hatású tejsavbaktériumok újratermelődhessenek. Tejsavat és glikogént tartalmazó hüvelygél alkalmazásával például könnyen visszanyerhető a hüvely egészséges pH-értéke. Ezek a készítmények a rendellenes folyás megszüntetése mellett támogatják a laktobacillusok szaporodását, és segíthetnek megelőzni a fertőzés visszatérését. De jó döntés lehet a kimondottan az intim területekhez kifejlesztett, kíméletes tisztálkodószerek használata is.

Milyen veszélyei vannak?

BV-gyanú esetén nemcsak a megfelelő kezelés megállapítása miatt érdemes mielőbb orvoshoz fordulni. Ez azért is fontos, mert a fertőzés jelentősen befolyásolhatja az életminőséget és a szexuális életet, ráadásul komoly szövődményeket is okozhat. Megnövelheti például a kismedence-gyulladás kialakulásának kockázatát, várandós nőknél pedig vetélést vagy koraszülést is előidézhet a kezeletlen bakteriális vaginózis.

Hogyan előzhető meg?

Mivel a fertőzés könnyen kiújulhat, érdemes a megelőzésre is nagyobb figyelmet fordítani. A hüvelyflóra védelme érdekében ajánlott kerülni az illatosított intim termékeket és a hüvelyöblítést. Fürdés, úszás és edzés után mindig szárazra kell törölni a nemi szervet is, a menstruáció során pedig ügyelni kell a betét vagy a tampon gyakori cseréjére.

Nem ajánlott a műszálas anyagból vagy csipkéből készült, rosszul szellőző fehérneműk viselése, valamint az erősen koncentrált mosószerekkel való tisztítást is jobb elkerülni. Vécéhasználat után elölről hátrafelé kell megtörölni a nemi szervet, az úszást és edzést követően pedig minél előbb száraz fehérneműt kell felvenni. Ezek betartásával jó eséllyel fenntartható a hüvely egészséges, enyhén savas kémhatása, valamint megelőzhető a fertőzés kialakulása, kiújulása.

Szponzorált tartalom. Támogatta a www.intimfertozes.hu

L.HU.COM.CC.23.04.2019.1946

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +14 °C
Minimum: +2 °C

Napos idő várható gomolyfelhő-képződéssel és északnyugat felől növekvő fátyolfelhőzettel, amely az Észak-Dunántúlon már vastagszik is. Helyenként alakulhat ki zápor, északnyugaton egy-egy zivatar is lehet. A nyugatias szelet élénk széllökések kísérhetik. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra