Így edd a tésztát a diéta alatt, és nem hizlal majd: mennyi lehet a tányérodon belőle?

Attól függően, hogy az ember mivel párosítja, és milyen tésztát használ, a tésztaételek is illeszkedhetnek a diétába.

teljes-kiorlesu-durum-teszta
Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Sokan nem szívesen mondanak le a tésztaételekről, még a fogyókúra kedvéért sem, és hacsak egy speciális diéta - például ketogén - ezt nem indokolja, akkor nem is kell. Csak nem mindegy, hogy milyen tésztát választ az ember, és abból mennyit eszik.

A szénhidrátoknak megvannak a pozitív hatásaik a szervezetre, például támogatják és táplálják az agy működését. Hogy mégis, miért tiltja akkor olyan sok diéta a szénhidrát fogyasztását? Azért, mert szénhidrát és szénhidrát között is van különbség. 

Milyen tésztát válasszak?

Általában nemcsak a diéta során, de minden más esetben is kerülni kell a fehér lisztből készült tésztaételeket. Ez a liszt ugyanis úgy készül, hogy a gabonát megfosztják minden tápanyagtartalmától, elveszíti a vitaminjait, az ásványi anyagait és a rostjait is. Ami marad belőle, az gyakorlatilag az üres kalória.

teljes kiorlesu teszta

Ezért érdemes olyan tésztát választani, amelyik több beltartalommal bír. A legkézenfekvőbb választás a teljes kiőrlésű tészta. Ez sötétebb színű, rozsból vagy búzából, esetleg a kettő keverékéből készül. Magas rosttartalmának köszönhetően támogatja az emésztést, és lassabban szívódik fel, mint fehér lisztből készült társai.

A tönkölytészta szintén jó választás lehet a fehér lisztes tészták helyett, ennek a búzafajtának ugyanis rendkívül magas a fehérje- és aminosavtartalma, azon kívül ásványi anyagokban és vitaminokban is gazdag. 

A cikk az ajánló után folytatódik

Tészta és fogyókúra

A legtöbb diéta a fehérjében gazdag, szénhidrátban szegény étrendet javasolja a fogyáshoz. Ennek az az oka, hogy a fehérje táplálja az izmokat, amellett segít hamarabb elérni a teltségérzetet. Ugyanakkor minden makrotápanyagnak megvan a saját szerepe a szervezet működésében, így teljesen kihagyni egyiket sem jó ötlet. Az amerikai Institute of Medicine of the National Academies ajánlásain alapulva zsírégető táplálkozáshoz érdemes belőni a szénhidrátot 45, a zsírt 20 és a fehérjét 35%-ra. Természetesen a szénhidrátfogyasztás javát zöldségekből a legjobb fedezni, de ez még nem jelenti azt, hogy időnként, mértékkel számolva ne férne bele egy-egy tésztás fogás is a heti menübe.

Ha tésztaételt választasz, a tészta mennyiségét igyekezz 40 gramm alatt tartani, ez nagyjából 150 kalóriát jelent. A 40 grammos adag könnyen kimérhető konyhai mérleg nélkül is. Darabos tésztából ez körülbelül annyi, amennyi a markodba fér, spagettiből pedig nagyjából egy hüvelykujjnyi csomó. A fogáshoz készíts gazdag, rostban dús, zöldséges feltétet, hogy minél tovább maradj jóllakott az evés után, tehát ne a tészta domináljon a fogásban.  

Ne csak a száraz tésztát váltsd le otthon, hanem a kenyeret is!

Ha szívesen fogyasztasz reggelire kenyeret, válaszd ezeket az egészségesebb alternatívákat, melyek segítenek alakbarátabbá varázsolni a napi menüt.

Nem fehér kenyér, de azért finom: hatalmas segítséget jelentenek a fogyás során

Nézegess képeket!

Elolvasom

A képek forrása: Getty Images.

Ezt is szeretjük