Fogamzásgátlás a változókorban

A menopauza ideje előtt bármikor bekövetkezhet terhesség, akkor is, ha rendszertelen időközökben jelentkezik a vérzés. Fogamzásgátlásra tehát szükség van, bár tény, hogy a fogamzóképesség ilyenkor már nagyon lecsökken.

Elvileg hormonális és hormonmentes fogamzásgátlásra is van lehetőség. A főbb szempontok, hogy az egészségre nem ártalmas, kényelmes és hatékony módszert válasszunk, akárcsak a fiatalabb korban alkalmazott módszereknél. A választást az is meghatározza, hogy milyen gyakran kell védekezni.

A természetes módszerek természetesen már nem jók

Ezekhez ugyanis szabályos ciklusra volna szükség. Így nem jöhet számításba sem a naptár-, sem a hőmérőzéses módszer. Az viszont nagyon is természetes, hogy ilyenkor a férfi vállalja át a fogamzásgátlás felelősségét. A legegyszerűbb a gumióvszer használata.

A kiegyensúlyozott párok esetében ebben a korban már a férfiaknál könnyebben, a nőknél valamivel komplikáltabban elvégezhető sterilizálás is célszerű megoldás lehet.

Az önfegyelmet tanult, idősebb férfiaknál a megszakított közösülés (coitus interruptus) is visszatérő módszer, de ha nem muszáj, akkor kár volna vele elrontani a nemi élet örömét, amit kétség kívül befolyásol.

Hormonális fogamzásgátlás

A nők többségénél, akik már nem kívánnak több gyermeket szülni, a változókorban fokozottan megjelenik az igény, hogy az általuk használt módszer valóban hatékonyan védjen meg a terhességtől. Mivel a nőgyógyásznak amúgy is körültekintően - a személyes rizikófaktorok és adottságok mérlegelésével - kell módszert választani és javasolni, - itt csak néhány szempontot említünk meg. A már hagyományosnak számító, kombinált fogamzásgátló tablettákról folyamatos szedést követően az emelkedő trombózisveszély és egyéb mellékhatások miatt célszerű ekkortájt valamilyen más védekezésre átállni.

Az ún. mikropilleknek, a csak gesztagént tartalmazó tablettáknak nincsenek ösztrogénhez kapcsolódó mellékhatásai, veszélyei, így általában nyugodtan ajánlhatók. Emellett ezek is csökkentik a változókori panaszokat (például a rendszertelen vérzéses tüneteket), mint a kombináltak.

Szedésük némileg több odafigyelést igényel, mert pontosan kell bevenni őket. A hatékonyságukat megadó Pearl-index alapján elmaradnak kombinált társaiktól, de a változókorban, amikor a termékenység már lecsökkent, megfelelő védelmet tudnak nyújtani.

A méhen belüli (intrauterin) eszközök közül a legkényelmesebbek és legbiztonságosabbak a gesztagénhormon-bevonattal kombináltak. Az intrauterin rendszer további kedvező hatása, hogy használatával a méhnyálkahártya egyre kevésbé vastagszik meg, és távozása is egyre csekélyebb vérzéssel jár együtt. Lényegében tehát csökkenti a menopauza körüli vérzési rendellenességeket.

Azon kevés nőnek, akik már a menopauza előtt is hormonpótlásra szorulnak, le kell mondaniuk a kényelmes hormonális fogamzásgátlókról. Fontos tudni, hogy a hormonpótlásnak nincs fogamzásgátló hatása.

Nem hormonális módszerek

A hormonmentes megoldások közül vissza lehet térni olyan hagyományosan bevált módszerekre is, mint a hüvelyi pesszárium, melyet hüvelyi kémiai fogamzásgátlókkal kombinálva ma már nagyon biztonságossá lehet tenni. Különösen akkor érdemes ezt a kis kényelmetlenséggel járó módszert alkalmazni, ha viszonylag ritkán kerül sor nemi életre. Szóba jöhet ezen kívül a nőgyógyász által felhelyezhető spirál, és a már említett kondom is.

Menopauza és hormonszedés?

A hormonális fogamzásgátlással élő nők jogos kérdése, hogy honnan tudhatják, mikor érnek be a változókorba. Hiszen vérzésük - mely azonban nem a peteérés miatt következik be - rendszeresen megjön. A hormont szedő nőknél a változókori panaszok sem jelentkeznek, vagy legalábbis nem olyan formában, mint azoknál, akiknek a szervezete csupán a saját hormonokkal gazdálkodhat.

Csak a hormonkészítmény szedésének abbahagyása után derül ki, hogy elérkezett-e a változókor.

Ha ilyenkor rendellenes vérzések és változókori tünetek jelentkeznek, mérlegelni lehet a hormonpótló terápiát, amely azonban nem véd a terhességtől, így ilyenkor a nem hormonális fogamzásgátló módszerek közül kell választani.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Élet anafilaxiával

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +20 °C
Minimum: +11 °C

Nagyrészt erősen felhős vagy borult lesz az ég, viszont az északkeleti területeken többórás napsütés várható. Északkeleten, keleten fokozatosan megszűnik az eső, míg hazánk délnyugati felében ismétlődő jellegű számíthatunk esőre, záporesőre, néhol zivatarra, lokálisan a Dunántúlon hullhat kiadós mennyiség. A csapadékhajlam a nap második felében ott is csökken. A keleties szelet élénk, néhol erős lökések kísérhetik, de zivatarok környezetében is lehet szélerősödés. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 27 fok között alakul, a csapadékosabb délnyugaton mérhetjük az alacsonyabb, északkeleten a magasabb értékeket. Késő estére 12 és 18 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás-változás hátterében egy mediterrán ciklon közeledése áll, ami miatt gyenge kettősfronti hatás érvényesül.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra