A kanyaró kevésbé ismert veszélye

A kanyaró vírusa kitörli az immunrendszer emlékezetének egy részét, a fertőzésen átesett személyek ezért újra fogékonnyá válnak olyan betegségekre, amelyekkel szemben szervezetük már korábban felvértezte magát - állapította meg két, egyidejűleg publikált kutatás.

Az egyik nemzetközi kutatás kimutatta, hogy a kanyaró eltünteti a fertőzésekkel szemben védelmet nyújtó antitestek 11-73 százalékát. Ezt 77 beoltatlan hollandiai gyermek antitestjeinek elemzésével állapították meg egy, a közösségükön végigsöprő kanyarójárvány után. A védőoltáson átesett gyerekek antitestjei azonban stabilak maradtak.

oltás, védőoltás, kanyaró elleni védőoltás, kanyaró, kanyarójárvány, immunrendszer, védekezőképesség, immunológiai amnézia, immunrendszer emlékezőképessége, antitestek, fertőző betegségek
Az oltás a legbiztosabb védekezés a kanyaró és a súlyos szövődmények ellen. Fotó: iStock

Mi az az immunológiai amnézia?

Az úgynevezett immunológiai amnézia azt jelenti, hogy a szervezet immunrendszere nem ismeri fel azokat a kórokozókat, amelyekkel korábban már találkozott, ezért nem tudja megakadályozni az újrafertőződést olyan vírusokkal és baktériumokkal, amelyek ellen korábban már védve volt. A törölt immunemlékezetű személyek tehát védtelenné válhatnak olyan betegségekkel szemben, mint az influenza, a herpesz, vagy a baktérium okozta tüdő- és bőrgyulladás.

Óvodákat zártak be a kanyarójárvány miatt - részletek itt!

Hasonló eredményre jutott egy másik, amerikai kutatás is, amely azt vizsgálta, milyen változás következik be az immunrendszerben fontos funkciót betöltő nyiroksejtek állapotában egy kanyarófertőzés után. A kutatók első ízben fedezték fel, hogy a kanyaró visszaröpíti az ember immunrendszerét egy olyan éretlen állapotba, mint amilyen a kisbabáké, így tehát csak kevés antitest védi szervezetet a fertőzésektől. Az új kutatások rávilágítanak arra, mennyire fontos a kanyaró elleni védőoltás .

A kanyaró erősen fertőző, és bárki, aki nincs beoltva ellene, könnyen elkaphatja bármely életkorban. A betegség már rég eltűnhetett volna a Föld színéről, ehelyett most újra terjed. 2019 első hat hónapjában háromszor több esetet jelentettek világszerte, mint a tavalyi év hasonló időszakában.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +10 °C
Minimum: +4 °C

Borult lesz az ég, majd előbb a Tiszántúlon, késő délután már a Dunántúlon is szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Egyre inkább az északi tájakra korlátozódik a tartós eső, de délebbre kialakulhatnak záporok, a Tiszántúlon zivatar is előfordulhat. A Dunántúlon az északnyugati, a délkeleti tájakon a délnyugati szelet néhol erős széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet a Dunántúlon, Budapest körül és északon 7 és 13, az Alföldön 13 és 17 fok között alakul. Késő estére 4 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra