Mégsem lesz védőoltás a HIV ellen

Hiába azonosították a HIV-vírus újabb törzsét, védőoltást kifejleszteni gyakorlatilag lehetetlen, így a felfedezésnek csak tudományos jelentősége van - mondta Szlávik János, a Dél-Pesti Centrum Kórház infektológus főorvosa.

Ahogy a napokban a HáziPatika.com-on is olvashatták, a szerzett immunhiányos tünetegyüttest (AIDS) okozó vírus, a HIV egy újabb törzsét azonosították amerikai kutatók. Legutóbb tizenkilenc éve azonosították a rettegett vírus egy új, addig ismeretlen altípusát.

HIV, AIDS, vírus, vírustörzs, védőoltás
Védőoltást kifejleszteni gyakorlatilag lehetetlen. Fotó: iStock

A humán immundeficiencia-vírusnak ( HIV ) két típusa ismert: a világjárványt okozó HIV-1, és a kevésbé elterjedt HIV-2. A HIV-1 genetikailag négy csoportra oszlik: M, N, O és P csoportokra. Az M-csoporton belül eddig kilenc altípust ismertek, ezeket A-tól K-ig terjedő betűkkel jelölik. A közelmúltban azonban kimutatták a tizedik törzset, az L-altípust.

Nem lesz védőoltás

A HIV-1 M-csoport L-altípus néven azonosított vírustörzset a Kongói Demokratikus Köztársaságban élő három ember vérében találták. Bár felfedezése jelentős, a szakértők szerint nem ad okot az aggodalomra: ez a törzs egyrészt rendkívül ritka, másrészt pedig a jelenlegi HIV-gyógyszerek ugyanúgy hatásosak ellene, mint a többi ismert vírustörzs ellen. A HIV felfedezése óta azonban már 35 év telt el, és a kutatók bármennyire is igyekeznek, még az újabb és újabb altípusok beazonosításával sem tudnak védőoltást létrehozni.

Újabb túlélője van a HIV-nek - részletek itt!

"A vírus folyamatosan változik, így hiába találnak újabb altípusokat, gyakorlatilag lehetetlen kidolgozni a védőoltást. A HIV-vírus megfelelő gyógyszeres kezelés mellett több évtizeden keresztül tünetmentes lehet, a következő orvosi cél a teljes gyógyultság , amely eddig két esetben fordult elő" - magyarázta Szlávik János.

Az emberhez különböző emlősök - gorilla, csimpánz - által jutottak el ezek a vírusok, amelyek nemcsak keverednek, hanem a szervezetben mutálódnak is. Magyarország egyébként az alacsonyan HIV-fertőzött státuszba tartozik: 1986 óta háromezer ember fertőződött meg a vírussal.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Élet anafilaxiával

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +20 °C
Minimum: +12 °C

Északkelet felől tovább vékonyodik, szakadozik a felhőzet, reggelre már jórészt csak fátyolfelhők lesznek felettünk, a délnyugati tájakon viszont felhős maradhat az idő. Az ország délnyugati harmadán még elszórtan lehetnek záporok, de ezek reggelre fokozatosan szinte mindenütt lecsengnek. Az északias irányú szelet élénk, hajnaltól északnyugaton helyenként erős lökések kísérhetik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában 9 és 15 fok között alakul, de az északi szélcsendes völgyekben több fokkal hidegebb is lehet. Hideg fronthatásra számíthatnak az arra érzékenyek, többeknél előfordulhat fejfájás, vérnyomás-ingadozás.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra