Készül a védőoltás az új vírus ellen

A jövő járványaival foglalkozó nemzetközi szervezet, a CEPI támogatásával három kutatócsoport megkezdi a kínai járványt okozó új koronavírus elleni vakcinák kifejlesztését.

Az új védőoltások kifejlesztése rendszerint egy évtizedig is eltarthat. A járványügyi felkészüléssel kapcsolatos újításokkal foglalkozó szövetség azonban közölte, hogy próbálják jelentősen felgyorsítani ezt a folyamatot. A tervek szerint legalább egy lehetséges vakcina klinikai tesztjét már júniusig elvégezhetik, így a védőoltást egy év alatt lehet kifejleszteni, kipróbálni és jóváhagyatni.

vakcina, vakcina kifejlesztése, oltóanyag, védőoltás, új koronavírus, fertőző betegségek
Legalább egy évbe telik majd az új oltóanyag kifejlesztése. Fotó: iStock

Sietnek, ahogy tudnak

Európában is megjelent az új koronavírus - kattintson!

A kutatást a Moderna gyógyszer- és vakcinafejlesztő cég végzi az amerikai Allergia és Fertőző Betegségek Nemzeti Intézete, az Inovio Pharma amerikai cég és az ausztráliai Queensland Egyetem közreműködésével. A három program keretében különböző tudományos megközelítéssel fejlesztik ki a védőoltást. "Arra törekszünk ezekkel a technológiákkal, hogy a génszekvenálástól 16 hét alatt a klinikai tesztekig jussunk a kórokozókkal" - mondta Richard Hatchett, a CEPI vezérigazgatója. "A sikernek nincs biztosítéka, de reméljük, hogy a munka révén jelentős lépést tudunk tenni a betegség elleni védőoltás kidolgozásához" - tette hozzá. A CEPI azokat a technológiai platformokat kívánja felhasználni, amelyekkel eredményt értek el olyan más fertőző betegségek ellen, mint a MERS (közel-keleti légúti koronavírus) vagy az ebola.

Legalább 1 év kell

Bár a koronavírusok ellen jóval egyszerűbb kifejleszteni az oltásokat, mint a malária vagy a HIV-vírus ellen, a Globális Oltóanyag- és Oltási Szövetség (GAVI) szerint még így is legalább egy évbe telik majd. A tudósok ugyanis nem ismerik eléggé az új betegség járványtani sajátosságait ahhoz, hogy jelenleg pontosan meg tudják állapítani a kockázatot - ismertette Seth Berkley, a GAVI vezérigazgatója. "Jó hír viszont, hogy a kutatóknak már sikerült szekvenálniuk a vírus genomját - vagyis megállapítaniuk az RNS-sorrendjét -, így világszerte több szervezet is megkezdhette a munkát a védőoltás kifejlesztéséért" - tette hozzá.

Eközben - ahogy már korábban megírtuk - Oroszország is megkezdte az új kínai koronavírus elleni vakcina kidolgozását, és egyúttal az összes határátlépő pontján elrendelte a fokozott egészségügyi ellenőrzés bevezetését.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Élet anafilaxiával

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +20 °C
Minimum: +11 °C

Nagyrészt erősen felhős vagy borult lesz az ég, viszont az északkeleti területeken többórás napsütés várható. Északkeleten, keleten fokozatosan megszűnik az eső, míg hazánk délnyugati felében ismétlődő jellegű számíthatunk esőre, záporesőre, néhol zivatarra, lokálisan a Dunántúlon hullhat kiadós mennyiség. A csapadékhajlam a nap második felében ott is csökken. A keleties szelet élénk, néhol erős lökések kísérhetik, de zivatarok környezetében is lehet szélerősödés. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 27 fok között alakul, a csapadékosabb délnyugaton mérhetjük az alacsonyabb, északkeleten a magasabb értékeket. Késő estére 12 és 18 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás-változás hátterében egy mediterrán ciklon közeledése áll, ami miatt gyenge kettősfronti hatás érvényesül.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra