Ezért vérezhetsz két menstruáció között: komoly fertőzés is lehet a háttérben

Bizonyos esetekben orvoshoz kell fordulni, mert komolyabb bajt is jelezhet a rendszertelen vérzés.

Menstruációk közti vérzés
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Rendszeres ciklus mellett is előfordulhat, hogy két menstruáció között pár napig pecsételő vérzést tapasztalnak a nők.

A vérzés mögött állhat stressz, gyógyszer, de akár komoly fertőzés is, ezért is fontos, hogy odafigyeljenek a jelekre, és szakemberhez forduljanak. Dr. Diker Binyamin, a Duna Medical Center nőgyógyász szakorvosa sorra veszi az okokat, ami miatt a normál vérzés mellett előfordulhat a jelenség.

A korral jár?

A menstruáció első éveiben nem mindig rendszeres a vérzés, idő kell, hogy „beálljon”, ezért nehéz sokszor eldönteni, hogy pecsételésről van-e szó, vagy a ciklus zavaros még. A másik időszak, amikor hasonló tünetek előfordulhatnak, a menopauzát megelőző pár év. Ez a változó kor egyik jele, de érdemes ilyenkor is nőgyógyászhoz fordulnunk.

GettyImages-1097316336
Fotó: bymuratdeniz / Getty Images Hungary

Lelki és fizikai okok a háttérben

Stressz miatt is jelentkezhet a ciklusok közötti vérzés. A depresszió, a szorongás, aggódás, álmatlanság mind okai lehetnek annak, ha felborul a belső rend, de a pecsételés oka lehet akár a hirtelen súlyvesztés vagy -növekedés, betegség vagy rossz étrend is. A menstruációs ciklus helyes működéséhez ösztrogén és progeszteron hormonokra van szükség. A stresszfaktorok felelősek a kortizol nevű hormon fokozott termeléséért, amely csökkenti a fenti két hormon kibocsájtását, ez zavart okoz, ennek következménye lehet a gyengébb, pecsételő vérzés.

GettyImages-dv1977013
Fotó: Digital Vision / Getty Images Hungary

Ha szexuális együttlét után közvetlenül jelentkezik a vérzés, mindenképpen el kell menni nőgyógyászhoz, hiszen okozhatja méhszájseb, méhnyakpolip is. Sajnos számos fertőzés is állhat a vérzés mögött, ezekhez gyakran társul láz, alhasi fájdalom és kellemetlen szagú folyás is. A fertőzés lehet bakteriális vagy szexuális úton terjedő is, ezért nagyon fontos a kivizsgálás és a megfelelő kezelés. Az ilyen jellegű megbetegedésekre általában antibiotikumot írnak fel a rendelésen.

Fogamzásgátló is okozhatja

A nők felénél jelentkezik ciklus közti vérzés, amikor fogamzásgátlót kezdenek szedni, ez azonban elmúlik 2-3 hónap után. Ilyenkor nem kell abbahagyni a gyógyszer szedését, csak akkor, ha három hónap után is tart a jelenség. Ebben az esetben azonban érdemes nőgyógyásszal konzultálni a további védekezési lehetőségekről.

Daganat is lehet?

A jóindulatú méhdaganat - fibromióma - jele is lehet a két menstruáció közötti vérzés, ez a daganat elhelyezkedésétől és méretétől függ. A kezelése eltérő lehet, ezt a nőgyógyász határozza meg, függ a tünetektől, a páciens korától és attól is, hogy családtervezés előtt vagy után kell megkezdeni a terápiát.

GettyImages-623888790
Fotó: Peopleimages / Getty Images Hungary

Ez lehet gyógyszeres, műtéti, amelynek során eltávolítják a méhizom rostjait, amelyből a daganat keletkezik, legrosszabb esetben pedig a méh eltávolítására is sor kerülhet. Rosszindulatú daganat, például a méhtestrák is okozhat menstruáció közti vérzést, ha ez pár napnál tovább tart, és nem a ciklus közepén van, fel kell keresni a nőgyógyászt, aki a szövettan után meghatározza a kezelés módját.

Terhesség alatt

A nők 20%-a tapasztal az első trimeszter alatt vérzést, ez párosulhat szédüléssel és hasi fájdalommal is. Ilyenkor nagyon fontos, hogy azonnal orvoshoz forduljunk! Ez természetesen nemcsak az első háromra vonatkozik, hanem a terhesség teljes tartamára.

Kilók is okozhatják

A zsírszövetek ösztrogént állítanak elő. Túlsúly esetén a magas ösztrogénszint a méhnyálkahártya jóindulatú burjánzását is okozhatja, amelynek tünete lehet a ciklus közti vérzés, ebben az esetben ez nemcsak pecsételő, hanem elhúzódó és erős vérzést jelent.

A cikk az ajánló után folytatódik

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Ha rendszertelen, két menstruáció közötti vérzést tapasztalunk, mindenképpen forduljunk orvoshoz. A nőgyógyász először a vérzés gyakoriságáról fog kérdezni, arról, mikor kezdődött, esetleg szexuális aktus után jelentkezett-e.

Fontos, hogy más tüneteket, lázat, hasi fájást vagy szédülést tapasztaltunk-e, vagy szedünk-e fogamzásgátlót, milyen gyakran használunk tampont, és hogy mikor voltunk utoljára nőgyógyászati vizsgálaton. Ezek után egy ultrahangos vizsgálat következik, amely során a méhet, a petefészkeket és a méhnyálkahártyát nézi meg az orvos, tükörrel pedig a méhnyakat és a hüvelyt.

PMS-t erősítő ételek, amiket kerülni kellene

A menstruáció első napjaiban mindenki kívánja a cukros, sós ételeket, melyek tele vannak szénhidráttal, de sajnos a szervezetnek pont nem erre van szüksége, ugyanis fájdalmasabbá tehetik a tüneteket.

Még fájdalmasabbá teszik a menstruációt: ételek, amelyeket nagy ívben kerülni kellene, pedig mindenki kívánja ilyenkor

Nézegess képeket!

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images)

Ezt is szeretjük