Ezeket látta már?

Friss koronavírus hírek ma

Koronavírus - ez a teendő, ha megfertőződött

lázcsillapítás láz

A pandémia miatt egy új készséget is el kell sajátítanunk: fel kell tudnunk mérni a saját vagy hozzátartozónk állapotának súlyosságát!

Koronavírussal vagyunk otthon? Milyen hatóanyagú gyógyszert szedjünk? Mit tegyünk, ha nekünk kell ápolni magunkat, vagy a koronavírussal fertőzött hozzátartozónkat, és hogyan mérjük meg a légzésszámot?

A koronavírus-fertőzés brit mutációja elsősorban lázzal, száraz köhögéssel és légszomj érzésével jár. A magas láz igen rossz közérzetet, fejfájást, szapora szívdobogást, és esetenként szapora légvételt okoz.

Az eddigi Covid-variánsoknak három jellemző tünete van

  • Magas láz,
  • folyamatos köhögés
  • szaglás és/vagy az ízérzékelés elvesztése, megváltozása

Akinél a koronavírus három hagyományos tünete jelentkezik, a lehető leghamarabb teszteljen, illetve forduljon orvoshoz. A Mirror cikkében a brit nemzeti egészségügyi szolgálat (NHS) az omikron variáns öt olyan tünetére hívja fel a figyelmet, melyek alapján egyértelműen megkülönböztethető a Covid-19 korábban megismert mutációitól.

Köhögés: oka, típusai, kóros tünetei és kezelése - kattintson!

A delta variáns 4 jellemző tünete

Kutatók szerint a delta variáns az eredeti, vuhanitól eltérő tünetekkel jelentkezik. A korábban jól ismert tünetek (pl. a láz, a száraz köhögés, a szag- és ízérzékelés elvesztése, a légzési nehézségek stb.) mellé az alábbi négy tünetcsoportot jelölték meg a vizsgálatok szerint:

  1. kötőhártya-gyulladás (pink eyes): ez a szem kipirosodását, duzzanatát, váladékozását jelenti
  2. emésztőrendszeri panaszok: hányinger, hányás, hasmenés
  3. hallással kapcsolatos panaszok: fülzúgás, fülcsengés, szédülés
  4. feketegomba-fertőzés

A korai jelentések szerint ez az Omikron öt főtünete

  1. torokkaparás (torokgyulladás nélkül)
  2. száraz köhögés
  3. extrém mértékű fáradtság
  4. enyhébb izomfájdalmak
  5. éjszakai izzadás

A koronavírus-fertőzés oki terápiájára alkalmas szer (vírusok szaporodását gátló gyógyszer) jelenleg lakossági felhasználásra egyedül a favipiravir elérhető. Antibiotikumok használata teljesen hatástalan, értelmetlen.

Ez is érdekelheti:

Enyhe tünetekkel járó esetekben tehát a támogató (szupportív) terápiára kell koncentráljunk. Ez azt jelenti, hogy enyhítjük azokat a tüneteket, amelyeket a vírusfertőzés következtében létrejött gyulladásos reakció okoz: láz, fájdalom, légszomj,

  1. Legyen otthon lázmérő! Naponta kétszer mérjük meg a lázunkat, ez támpontot ad a saját állapotunk felmérésében, a tüneteink értékelésében, és fertőzés lefolyásának megítélésében.
  2. Legyen otthon láz- és fájdalomcsillapító, elsősorban paracetamol hatóanyag tartalmú gyógyszer!
  3. A francia egészségügyi miniszter számolt be arról, hogy tapasztalataik szerint az ibuprofen és aspirin hatóanyag tartalmú gyógyszerek súlyosbíthatják a koronavírussal fertőzöttek állapotát. Ez egy tapasztalati beszámoló, jelenleg klinikai vizsgálatok nem igazolták, nem ismertek az adatok sem, ami alapján az állítást megfogalmazták. Így a valódi jelentőségét sem ismerjük, mindenesetre preferáljuk koronavírus fertőzés esetén a paracetamol tartalmú készítményeket!
  4. Szigorú elkülönítés!
  5. Természetesen szigorúan otthon kell maradni, a családtagoktól is lehetőség szerint elszeparálódni.
  6. Szellőztessünk sokat!
  7. Hideg, párás, friss levegő sokat enyhíthet a légszomj tünetein, és a levegő vírus-koncentrációját is csökkenti.
  8. Fontos a bő folyadékfogyasztás, ágynyugalom, kiegyensúlyozott étrend.
  9. Szerezzünk be véroxigénszint-mérőt. A normál oxigénszint 96 és 99 százalék közt mozog, amennyiben ez 92 százalék alá zuhan, mindenképpen orvosi segítségre van szükség.

Mindezek mellett egy új készséget is el kell sajátítanunk: fel kell tudnunk mérni a saját vagy hozzátartozónk állapotának súlyosságát!

Olvassuk sok helyen, hogy elsősorban az idősebbek, vagy krónikus betegségben szenvedők veszélyeztetettek a súlyos szövődményekre. Ne ringassuk magunkat ennek alapján hamis magabiztosságba! Bárkinél alakulhat ki szövődmény, bárki szorulhat átmenetileg lélegeztető-gépre, függetlenül az életkorától és az egészségi állapotától.

Életbevágó tehát, hogy észre tudjuk venni azt a pontot, amikor mentőt kell hívni.

Sajnos a háziorvos nem vállalhatja fel az otthon koronavírus fertőzéssel ápoltak állapotának személyes ellenőrzését. Elsősorban telefonos konzultációban, távsegítségben kell gondolkodnunk.

Mire figyeljünk az ápolás során?

A fertőzés súlyosságának megállapításában legfontosabb tünet a légszomj.

  • Figyeljük meg, hogy a légszomj nyugalomban is jelentkezik-e, vagy csak fizikai megterhelésnél!
  • Csillapítsuk a lázat! A láz önmagában szaporább légvételt, magasabb pulzust okoz. Lázcsillapítással sokat javíthatunk a beteg állapotán.
  • Mérjük meg a légzésszámot! Fél percen keresztül számoljuk a légvételeket, majd szorozzuk meg kettővel. 12-20 között normális.
  • Mérjük meg a pulzusszámot, a légzésszámhoz hasonlóan! Magas pulzusszám is az állapot súlyosbodására utal. 90 feletti pulzusszám esetén mérjünk lázat, és szükség esetén csillapítsuk.
  • Figyeljük meg a légzések mélységét. Felületes, kapkodó légzés a súlyosbodás jele!
  • Figyeljünk a megfelelő folyadékfogyasztásra. Ezt úgy tudjuk felmérni, hogy feljegyezzük a vizelet gyakoriságát, és nagyjából követjük a mennyiségét. Ha 24 órán keresztül a betegnek nincs vizelete, hívjunk orvost!

FIGYELEM! A fenti légzés- és pulzusszám ajánlások felnőttekre vonatkoznak. Gyermekeknél jóval szaporább légzés és pulzus is teljesen normális! Például 1-5 év közötti gyermek átlagos normális értékei: légzésszám esetén 25/perc, pulzusszám esetén 100/perc.

Ezek alapján naponta többször is végezzük el az állapotfelmérést, így nyomon követhetjük a betegség alakulását. Ha eltérést tapasztalunk, telefonon konzultáljunk háziorvosunkkal. Ilyenkor további tisztázó kérdésekkel pontosítjuk a beteg állapotát, tudunk tanácsokat adni az ápolásban, és szükség esetén értesítjük a mentőszolgálatot.

Forrás: Egy orvos naplója

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához