Hosszabb ideig velünk maradhat a koronavírus

Egy új járványügyi modell elemzése szerint a koronavírus hosszabb ideig velünk marad, ráadásul októberig 235 ezer áldozatot szedhet csak az Egyesült Államokban.

Míg a koronavírus-járvány Európa legtöbb országában már lecsengőben van, az amerikai kontinens országaiban drámai mértékben nő a fertőzöttek száma. A Texas Tech Egyetem gépészmérnöki tanszékének professzora a napokban új epidemiológiai modellt dolgozott ki, amely a COVID-19 terjedésének ütemét jelezné előre. Bár a vírus hatásai kapcsán elsősorban a hat legfertőzöttebb államra (Kalifornia, Louisiana, New Jersey, New York, Texas és Washington) fókuszált a kutatás, annak eredményei az Egyesült Államok határain kívül sem ígérnek túl sok jót.

Koronavírus: az ilyen vércsoportú emberek vannak veszélyben A betegek génelemzése alapján egy nemzetközi kutatócsoport megállapította, hogy a vércsoport befolyásolhatja a COVID-19 súlyos kimenetelét. Kattintson a részletekért!

Még két évig velünk maradhat a vírus

A medicalxpress oldalán is közzétett tanulmány nagy hangsúlyt fektet a tünetmentes betegek számának megbecsülésére, a jelenlegi ismereteink szerint ugyanis ők terjesztik legnagyobb mértékben a betegséget. Megpróbálták modellezni továbbá a vírus terjedésének ütemét, a halálozások mértékét és a lehetséges immunitást is.

A járvány kezdetén egy adott populáció jelentős része fogékony a vírusra , amely először mégis egy szűk körön belül kezd el terjedni - magyarázta az egyik kutató, Dr. Zeina Khan. Szerinte azonban több tényező is befolyásolhatja azt, hogy egy közösségen belül milyen sebességgel terjed a járvány. Olyan tényezők is befolyásolhatják, mint a kultúra, az étkezési szokások, a politikai berendezkedés, sőt akár a bőrszín is hatással lehet a terjedés ütemére. Az olyan országokban, ahol nagyobb az állami kontroll, a lakosságból is jobban ki lehet "kényszeríteni" a szükséges járványügyi szabályok betartását. Számít például a földrajzi elhelyezkedés is, azok ugyanis, akiket több napsütés ér, védettebbek lehetnek a betegségtől.

A koronavírus még hosszabb ideig velünk maradhat. Fotó: Getty Images
A koronavírus még hosszabb ideig velünk maradhat. Fotó: Getty Images

A modell eredményei alapján a kutatók az alábbi következtetéseket vonták le:

  • A koronavírus a lezárásokat fenntartva sem fog teljesen eltűnni, legalább két évig még velünk marad.
  • Ha azonban a korlátozásokat enyhítjük, a fertőzések is gyors ütemben nőni fog, és az influenzához hasonló, szezonális hullámokra lehet számítani.
  • Hosszabb távon a húzd meg-ereszd meg stratégia sem tűnik működőképesnek, vagyis a korlátozások és enyhítések visszatérő sorozata nem képes gátat szabni a járvány terjedésének.
  • A korai lezárások nem mindenhol ugyanazt a hatást érik el: míg New Yorkban csökkentik a koronavírus miatti halálozások arányát, Texasban meglepő módon nem befolyásolják azt számottevően.
  • A kötelező maszkviselés, a szociális távolságtartás és az önkéntes elszigetelődés azonban minden esetben jelentősen lassítja a vírus terjedésének ütemét.
  • A modell eredményei szerint október elsejére az Egyesült Államokban elérheti a 3 milliót a fertőzöttek száma, és 235 ezer áldozata lehet a koronavírusnak.

A járvány és a viharos időjárás miatt szinte kihaltak a balatoni strandok. Sok vendéglátós fél, hogy az általa üzemeltetett hely nem éli meg a következő szezont. Részletesebben erről az nlc.hu cikkében olvashatunk!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +4 °C

A Nyugat-Dunántúlon erősen felhős vagy borult lesz az ég, másutt délelőtt még csak kisebb körzetekben lehet felhős idő, csak délutántól várható felhőzet-növekedés. Délelőtt csak a Nyugat- és Észak-Dunántúlon, késő délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon kicsivel 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Az előrejelzések alapján hétfőn frontmentes időnk lesz, így a frontérzékenyek tünetei várhatóan nem erősödnek fel.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra