Koronavírus: megfejtették a fertőzés titkát

Svájci kutatók megfejtették, hogyan veszi át az irányítást az új koronavírus a megfertőzött sejt felett.

Az egyik amerikai gyógyszergyár már október végén forgalomba hozná tesztelés alatt álló koronavírus-vakcináját. Részletek itt.

Miután a vírus meglékelte az emberi sejtet, máris termelődni kezd az egyik első vírusfehérje, az Nsp1. Más koronavírusok vizsgálatai kapcsán már ismert, hogy az Nsp1 megakadályozza a sejt saját proteinjeinek előállítását. Mi több, a SARS-CoV-2 esetében a sejtek a sajátjuk helyett szinte csak a vírusfehérjét állítják elő. A Zürichi Műszaki Egyetem (ETH) és a Berni Egyetem tudósai annak mechanizmusát tárták fel, hogy mindez pontosan hogyan is zajlik a gyakorlatban.

Feltárták a mechanizmust, ahogy az új koronavírus átveszi az irányítást a sejtek felett
Feltárták a mechanizmust, ahogy az új koronavírus átveszi az irányítást a sejtek felett. Illusztráció: Getty Images

A riboszóma nevű sejtszervecskék olvassák le a genetikai információt, és ennek alapján állítják elő a proteineket. A leolvasáskor a felépítési terv a riboszóma egy csatornáján fut keresztül. A kutatók kimutatták, hogy az Nsp1-fehérje ezen a csatornán belül kötődik meg, ezáltal blokkolva a riboszómát. Az Nsp1 kötésének helyét krio-elektronmikroszkóp segítségével atomi felbontásban tudták kutatni és meghatározni.

"A részletes ábrázolás fontos információkat szolgáltat egy lehetséges jövőbeli gyógyszer tervezéséhez, amely megakadályozza az Nsp1 kötését, de nem befolyásolja a riboszóma működését" - fogalmazott Nenad Ban, az ETH molekuláris biológusa, a tanulmány társszerzője. Kísérleteik során a kutatók előállították az Nsp1 egy olyan változatát is, amelynek már nem volt gátló hatása. A SARS-Cov-2 ezzel az inaktív variánssal annyira meggyengülne, hogy nem lenne képes súlyos betegséget okozni. Ilyen legyengített vírusok akár oltóanyagokban is alkalmazhatóak lennének a tudósok szerint.

A svájci tanulmány a Nature Structural & Molecular Biology című szaklap aktuális számában jelent meg.

Ősszel súlyosabb formában jelentkezhet a koronavírus-járvány Európában - figyelmeztet az Egészségügyi Világszervezet (WHO) európai regionális irodájának vezetője. Hogy miért, arról az nlc.hu cikkében olvashat bővebben.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

A gomolyfelhők estére fokozatosan összeesnek, de addig még néhol - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet néhol élénk széllökések kísérik. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra