Koronavírus: ezt mindegyik vakcina tudja

Bár az oltások hatékonysága változó a koronavírus-fertőzés megelőzése szempontjából, de abban mindegyik megegyezik, hogy megakadályozzák a betegség súlyossá válását - jelentette ki Szlávik János, a Dél-pesti Centrumkórház infektológus főorvosa.

A Pfizer és a Moderna koronavírus elleni vakcinája hasonló, egy hírvivő RNS (ribonukleinsav) alapú technológiával készült, és mindkettőre igaz, hogy kiváló a hatékonyságuk, miközben eddig csak enyhe oltási reakciókat észleltek - emelte ki a szakember. Felhívta a figyelmet ugyanakkor arra, hogy azért is fontos az oltás, mert így nemcsak a megbetegedés, de a fertőzés továbbadása is megakadályozható.

koronavírus, koronavírus hírek, koronavírus Magyarország, koronavírus elleni vakcina, koronavírus elleni védőoltás, koronavírus elleni oltás, koronavírus elleni oltóanyag
Már a második adagot is sokaknak beadták a debreceni kórházban. Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt

8-10 hónapos védettséget adhat

Az új típusú koronavírus ellen kifejlesztett oltások többségét kétszer kell beadni, de vannak olyanok is, amelyeket csak egyszer. A hatékonyság szempontjából tulajdonképpen semmi különbség nincs a két típusú oltóanyag között, csupán kényelmi szempontból van eltérés - jegyete megy Szlávik.

Miben különbözik a Pfizer és a Moderna vakcinája? A válaszért kattintson ide!

Kitért arra is, hogy egyelőre nem lehet pontosan megállapítani, mennyi ideig nyújtanak védettséget a vakcinák. Az állatkísérletek során volt példa arra is, hogy az oltást követő 1-2 évben még mindig volt a védettséghez elegendő antitest a szervezetben, de emberek esetében ezt egyelőre nem lehet megerősíteni. Azonban úgy tűnik, hogy 8-10 hónapig mindenképpen véd az oltás - tette hozzá.

"Nem lehet hátradőlni"

Az infektológus beszélt arról is, az adatok alapján javul a Magyarországok a koronavírus-járvány okozta helyzet, hiszen egyre kevesebben vannak kórházban, illetve intenzív osztályon. "De nem lehet hátradőlni, hiszen ha körülnézünk Európában, akkor látjuk, hogy nagyon sok országban elindult a harmadik hullám. Tehát türelemmel kell lennünk és várnunk kell a vakcinát" - fogalmazott a főorvos.

Koronavírus: újabb mutáns változat terjed Európában. A részletekért olvassa el korábbi cikkünket!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Élet anafilaxiával

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +20 °C
Minimum: +12 °C

Északkelet felől tovább vékonyodik, szakadozik a felhőzet, reggelre már jórészt csak fátyolfelhők lesznek felettünk, a délnyugati tájakon viszont felhős maradhat az idő. Az ország délnyugati harmadán még elszórtan lehetnek záporok, de ezek reggelre fokozatosan szinte mindenütt lecsengnek. Az északias irányú szelet élénk, hajnaltól északnyugaton helyenként erős lökések kísérhetik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában 9 és 15 fok között alakul, de az északi szélcsendes völgyekben több fokkal hidegebb is lehet. Hideg fronthatásra számíthatnak az arra érzékenyek, többeknél előfordulhat fejfájás, vérnyomás-ingadozás.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra