Polip a méhben

Főoldal / Intim zóna / Polip a méhben
Vérzészavarokat és meddőséget is okozhat a polip a méhben.

A polipok jóindulatú sejtburjánzások, melyek szerte a testben kialakulhatnak. Nőknél viszonylag gyakori, amikor a méh belső falán keletkeznek. Hogy milyen tünetek utalnak rá, és hogy szükség van-e ekkor műtétre, azt dr. Józan Gyöngyitől, a Nőgyógyászati Központ sebész-nőgyógyászától tudtuk meg.

Méhpolip- jóindulatú képződmény a méh nyálkahártyáján

A méhpolip a méh nyálkahártyából kiinduló jóindulatú képződmény. Bár önmagában jóindulatú, ritkán, de tartalmazhat rákos sejteket, ezért mindenképp komolyan kell venni és kezelni szükséges. Kialakulásának pontos oka egyelőre nem tisztázott, ám feltételezések szerint megjelenésében szerepet játszhat a genetika, ösztrogéndominancia, gyulladások, fogamzásgátlók, fertőzések is. Bármely életkorban előfordulhat, ám változókorral megnő az esélye.

Bár igen hasonló miómához, ám lényeges különbség a kettő között, hogy a mióma a méh izomzatának túlburjánzása, a polipok pedig a nyálkahártyájából indulnak ki. Viszont közös bennük, hogy igen hasonló tüneteket okoznak (ha okoznak), valamint rendszerint jóindulatúak.  A méhben lévő polipoknak több fajtájuk is van: nyeles polip, nyél nélküli polip, méhnyak polip.

A polip tünetei

  • Menstruációs zavarok, pecsételő, darabos vérzés
  • Erős menstruáció
  • Fájdalom, diszkomfortérzés az alhas tájékán (főleg együttlétek és menstruáció során)
  • Hüvelyi folyás
  • Meddőség, vetélés


Előfordulhat az is, hogy semmilyen tünet nem hívja fel rá a figyelmet, és nőgyógyászati UH vizsgálat során derül rá fény.

Ultrahang és méhtükrözés a pontos diagnózisért

Amennyiben felmerül a polip gyanúja, első körben az orvos ultrahangos vizsgálatot végez (hüvelyi és hasi ultrahangot is). Ennek során megállapítható a nyálkahártya vastagsága és az is, ha van olyan rész, ahol valamilyen kinövés, túlburjánzás van. Viszont a pontos diagnózisért és a méh üregének alaposabb megfigyelése érdekében célszerű méhtükrözést is végezni, melynek során akár el is távolítható az oda nem illő képlet. A polip műtéti eltávolítása igen fontos (ez lehet kürettel is), akkor is, ha esetleg panaszt (még) nem okoz, mivel a mintát szövettanra szükséges elküldeni, hogy ki lehessen zárni a rosszindulatú elváltozás esélyét- mondja dr. Józan Gyöngyi, a Nőgyógyászati Központ sebész-nőgyógyásza.

A polip eltávolításával a tünetek megszűnnek, ám érdemes azzal tisztában lenni, hogy a probléma kiújulásra hajlamos, ezért, ha valakinél egyszer már kialakult, úgy megvan a valószínűsége annak, hogy visszatér a panasz. Éppen ezért rendszeres kontroll javasolt a műtét után is, még abban az esetben is, ha nem jelentkeznek tünetek.

 

www.nogyogyaszatikozpont.hu