Maghasadás indulhatott be Csernobilban. Kell-e félnünk?

Maghasadásra utaló jeleket észleltek Csernobilban. A kutatók egyelőre nem tudják, mi okozza a jelenséget, szerintük azonban nem kell attól tartani, hogy a 35 évvel ezelőtti atomkatasztrófa megismétlődne.

Ukrán kutatók szokatlanul magas sugárzást észleltek a 35 évvel ezelőtt felrobbant csernobili atomerőmű egy megközelíthetetlen alagsori helyiségben - írja az Iflscience . Az atomerőművek biztonsági problémáit elemző szakemberek (ISPNPP) szerint a korábbinál jóval magasabb neuronszint arra utalhat, hogy az erőműben ismét beindult a maghasadás.

Mennyire biztonságos ma Csernobil? Az 1986-ban súlyos nukleáris katasztrófát szenvedett csernobili atomerőmű ma Ukrajna legfelkapottabb turisztikai célpontja. De vajon mennyire biztonságos a környezet manapság, több mint három évtizeddel a baleset után? Kattintson a részletekért!

Nem tudni, mi indította be a folyamatot

Amikor 1986. április 26-án bekövetkezett a nukleáris katasztrófa, a negyedik blokk reaktorának magja az extrém magas hőmérsékletben megolvadt, melynek következtében mintegy 170 tonna radioaktív urán folyt le a reaktorcsarnok alagsori helyiségeibe, ahol visszahűlt és ismét megkeményedett. A katasztrófát követően az egész erőművet egy óriási kupolával fedték le, amelyet azóta egy modernebb technológiájú szarkofágra cseréltek le. Az innen érkező sugárzás szintje az évek során viszonylag stabil maradt, korábban a nagyobb esőzés után mértek magasabb értékeket, mert a víz valahol utat talált magának a régi kupola alá és felgyorsíthatta a hasadási reakciókat.

Az erőmű melletti település a katasztrófa óta egy szellemvárossá vált. Fotó: Getty Images
Az erőmű melletti település a katasztrófa óta egy szellemvárossá vált. Fotó: Getty Images

A kutatók egyelőre nem tudják, hogy milyen okok állhatnak a sugárzás mértékének növekedése mögött, mindenkit megnyugtattak azonban, hogy a kupola megfelelő védelmet nyújt és nem kell attól tartani, hogy a 35 évvel ezelőtti atomkatasztrófa megismétlődik. Több tervük is van ilyen esetekre, az egyik, hogy egy távvezérelt robottal megközelítik az érintett területet, lyukat fúrnak a radioaktív anyagba, majd pedig olyan bórrudakat helyeznek bele, amelyeket a rektorokban is használnak szabályozóként.

Habár közvetlen veszélyt a fenti jelenség nagy valószínűséggel nem jelent, jól tükrözi a szomorú tényt, hogy Csernobil öröksége még sokáig velünk marad. Az ukrán kormány néhány évvel ezelőtt az UNESCO világörökségi státuszát kérte az egykori atomerőműre és annak 30 kilométeres zónájára, hogy az emberek soha ne felejtsék el, mi történt ezen a helyen.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Élet anafilaxiával
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +20 °C
Minimum: +11 °C

Nagyrészt erősen felhős vagy borult lesz az ég, viszont az északkeleti területeken többórás napsütés várható. Északkeleten, keleten fokozatosan megszűnik az eső, míg hazánk délnyugati felében ismétlődő jelleggel számíthatunk esőre, záporesőre, néhol zivatarra, lokálisan a Dunántúlon hullhat kiadós mennyiség. A csapadékhajlam a nap második felében ott is csökken. A keleties szelet élénk, néhol erős lökések kísérhetik, de zivatarok környezetében is lehet szélerősödés. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 27 fok között alakul, a csapadékosabb délnyugaton mérhetjük az alacsonyabb, északkeleten a magasabb értékeket. Késő estére 12 és 18 fok közé hűl le a levegő. Hideg fronthatásra számíthatnak az arra érzékenyek, többeknél előfordulhat fejfájás, vérnyomás-ingadozás.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra