Vérnyomáscsökkentők: az ACE-gátlók működése és hatásai

Dr. Kovács Anikó
szerző: Dr. Kovács Anikó, gyógyszerész - WEBBeteg
frissítve:

Az ACE-gátlók a vérnyomáscsökkentő gyógyszerek egyik csoportját képezik. Elnevezésük az általuk gátolt enzim (angiotenzinkonvertáló enzim) nevének rövidítéséből származik.

Ez az enzim egy olyan anyag (angiotenzin II) keletkezését segíti elő, amely más hatások mellett, csökkenti a vesében a víz és a nátrium kiválasztását, ezzel pedig emeli a vérnyomást. Az ACE-gátlók hatására viszont nem termelődik ez az anyag, tágulnak a vese erei, több vizet és nátriumot választ ki, és így csökken a vérnyomás.

Tudta?
Magyarországon a következő ACE-gátló hatóanyagok vannak forgalomban: kaptopril, enalapril, lizinopril, perindopril, ramipril, quinapril, benazepril, cilazapril, fosinopril, trandolapril, spirapril, zofenopril kalcium, imidapril.

Különböző hatóanyagok és tulajdonságaik

Az ACE-gátlók hatása, terápiás javallata vonatkozásában nincs jelentős eltérés az egyes hatóanyagok között. Elsősorban a felszívódásuk mértéke, és a hatásuk hossza tekintetében különböznek egymástól.

A kaptopril felszívódását a táplálékfogyasztás nagymértékben csökkenti, ezért étkezés előtt 1 órával kell bevenni.

A többi ACE-gátló felszívódását a táplálékfogyasztás nem befolyásolja, viszont a savlekötők csökkentik a felszívódásukat.

Általában a vesén keresztül ürülnek, ezért károsodott veseműködés esetén az orvosok csökkentik a dózist.

A kaptopril olyan kémiai tulajdonságokkal rendelkezik, mely miatt kivédi a nitrát értágítók hatására esetlegesen kialakuló nitráttoleranciát, viszont kiütéseket és fémes ízérzést okozhat.

Általában jól tolerálható gyógyszerek, kevés és enyhe mellékhatás alakul ki szedésük során. Leggyakrabban túlzott mértékű vérnyomáscsökkenés jelentkezhet, különösen nagyobb mennyiségű sóvesztés (hasmenés, hányás), más vérnyomáscsökkentő szedése, vagy szívelégtelenség egyidejű fennállása esetén.

Az ACE-gátlók mellékhatásai

Az angiotenzin-konvertáló enzim egy másik anyag, a bradikinin lebomlását is elősegíti. Az ACE-gátlók hatására tehát felszaporodik a bradikinin mennyisége, és hatásai erőteljesebbé válnak.

Legjelentősebb közülük a hörgőszűkítő hatás, mely száraz, kínzó köhögést okoz, ez az ACE-gátlóknak olyan mellékhatása, ami miatt sokszor abba kell hagyni szedésüket, és más terápiára kell áttérni. Asztmásoknak és krónikus hörgőszűkületben szenvedőknek ezért nem ajánlott szedésük.

Az ACE-gátlók a vese kálium-kiválasztó működésének csökkentésével emelik a vér kálium szintjét, mely akkor válhat fokozott mértékűvé, ha más miatt is emelkedik a vér kálium szintje. Ilyen ok lehet például az, ha veseelégtelenség miatt nem tud elég kálium ürülni, egyidejűleg kálium-megtartó vízhajtókat, nem-szteroid gyulladáscsökkentőket, vagy béta-blokkolókat szed a páciens.

A magasabb káliumszint elősegíti a cukor felvételét a vérből az izmokba, így csökkentik a vércukorszintet. Az ACE-gátlók emiatt jól alkalmazhatók cukorbetegséghez társuló magas vérnyomásban.

Köszvényben szenvedők és magas koleszterinszinttel rendelkező betegek is szedhetik

Egyes vízhajtókkal ellentétben nem növelik a vér húgysav- és koleszterinszintjét, így köszvényben, vagy egyidejű magas koleszterinszint esetén is szedhetők. Ráadásul jó hatásúak szívbetegséghez, vagy szívmegnagyobbodáshoz társult magas vérnyomás kezelésére, mert gátolják a szívizom túlerőltetése miatti kóros megerősödést.

Összességében elmondható, hogy a legkülönbözőbb társbetegségek esetén is csökkentik a vérnyomást.

Ezenkívül alkalmazhatók szívelégtelenség kezelésére, valamint szívizominfarktus után az újabb infarktus kivédésére.

Az ACE-gátlók nem szedhetők kétoldali veseartéria-szűkület, alacsony vérnyomás, vagy terhesség esetén, ugyanis a terhesség 2. és 3. harmadában fejlődési rendellenességeket okozhatnak.

Gyógyszerkölcsönhatásaik nem jelentősek, növelik a szívelégtelenségre szedett digoxin és a mániában alkalmazott lítium vérszintjét, továbbá ACE-gátlók hatására, gyakrabban alakul ki túlérzékenység a köszvényellenes allopurinol iránt.

Tovább Hogyan mérje helyesen a vérnyomását?

Dr. Kovács Anikó, gyógyszerészForrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Kovács Anikó, gyógyszerész

Cikkajánló

Krónikus fejfájás
Krónikus fejfájás

Tippek krónikus fejfájásban szenvedőknek.

Hátfájás
Hátfájás

Mit érdemes tudni a hátfájásról?

WEBBeteg - Dr. Tóth Sára Rebeka, belgyógyász
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
WEBBeteg - Dr. Bene Orsolya, kardiológus
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
WEBBeteg - Dr. Kovács Nándor, kardiológus, belgyógyász
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.