Őrületbe kergeti a fülzúgás?

Őrületbe kergeti a fülzúgás?

Sokak életét keseríti meg a gyakran jelentkező, netán állandósult fülzúgás. Ilyenkor az érintett egy zavaró – folyamatos csengő, sistergő, sípoló, morajló, zümmögő, kattogó, zúgó, dübörgő - alaphangot hall, mely akkor a legzavaróbb, amikor tökéletes csend veszi körül. Hogyan alakul ki ez a kellemetlen jelenség, és mit tehetünk ellene?

Lássuk a bevált praktikákat a gyötrő fülzúgás ellen!

A csend aranyat ér

A fülzúgás (tinnitus) sokkal gyakoribb, mint gondolnánk, a teljes népesség legalább 10-15 % -a szenved tőle. Idősebb korban gyakoribb, de a fiatalabbaknál is előfordulhat. A jelenség változatos intenzitású és jellegű tünetekkel járhat, és a hátterében is sokféle kiváltó okot találhatunk, de a teljes mechanizmusa nem tisztázott.

A fülzúgás változatos megjelenési formáiban közös, hogy az életminőséget, komfortérzetet jelentősen rontja, hiszen az éjszakai pihenés és a nappali tevékenységek hatékonyságát egyaránt megzavarja.

A legtöbb esetben szubjektív, vagyis műszerekkel sem lehet kimutatni, csak az érintett érzékeli, de jóval ritkábban előfordul az objektív fülzúgás is. Ez utóbbinál a zörejt a fejizmok, erek, valamilyen elváltozása okozza, ilyenkor sztetoszkóppal a vizsgáló orvos is hallja a zavaró alaphangot.

Mi okozza a fülzúgást?

Többféle fülbetegség (a fülkürthurut, a középfül-gyulladások, az otosclerosis, a hallócsontok elmeszesedése, a halláskárosodások), számos neurológiai elváltozás (koponya és agysérülések, agydaganat stb.), és belgyógyászati problémák (cukorbetegség, magas vérnyomás, érszűkület) is okozhatják.

Ezek mellett felléphet egyes gyógyszerek mellékhatásaként, fertőző megbetegedések, nyaki mozgásszervi gondok vagy fogászati problémák következményeként. De pszichés okok, stressz, neurózis is kiválthatják.

Zajártalom miatti belsőfül károsodás esetén is jelentkezhetnek a zavaró tünetek, például zenészeknél vagy építőiparban dolgozóknál.

Őrületbe kergeti a fülzúgás?

Mit tehetünk az őrjítő hangzavar ellen?

A fülzúgással minél előbb orvoshoz kell fordulni, mivel súlyos következményeket, alvászavart, kimerülést, összpontosítási nehézséget, balesetveszélyt, illetve depressziót okozhat! A kiderítéséhez széleskörű kivizsgálás szükséges.

A tinnitus kezelési lehetőségei szerteágazóak, és sok esetben nem túl sikeresek. A kezelés a kiváltó októl függ: ha sikerül azonosítani a hátterében lévő alapbetegséget, annak kezelésével lehet eredményt elérni.

Milyen terápiákat vehetünk igénybe?

Számos terápiás lehetőség ismert, többek között a TRT (Tinnitus Retrening th) akupunktúra, hyperbarikus oxigén kezelés, lézerkezelés stb. Egy új terápiás megoldás az akusztikus CR neuromoduláció, mely a krónikus szubjektív fülzúgás kezelésében az eddigi tapasztalatok szerint reménykeltő.

Leggyakrabban az ún. fehér zaj terápiát alkalmazzák egy apró, fülbe helyezhető zajgenerátorral kellemes, lágy, folyamatos háttérzajt biztosítva nyomják el a fülzúgás zörejeit.

Gyógyszeres terápia során értágítók, keringésjavítók, feszültségoldó, hangulatjavító szerek stb. alkalmazására kerülhet sor.

Mit tehetünk saját magunk a fülzúgás enyhítésére?

Néhány jó tanácsot érdemes megfogadni, amelyekkel a beteg maga is hozzájárulhat a fülzúgás kellemetlen tüneteinek megelőzéséhez, illetve enyhítéséhez.

  • A zajos munkahelyen dolgozók a fülvédő eszközök használatával elkerülhetik a halláskárosodást, ami szintén gyakran jár együtt fülzúgással.
  • Halláscsökkenés esetén a hallás javítása, a hallókészülék folyamatos használata a fülzúgást is enyhíti.
  • Mivel a koffein és a nikotin érszűkítő hatású, fülzúgást okozhat, ezért jobb kerülni a kávé, az energiaitalok, a kóla túlzott fogyasztását és a dohányzást.
  • Halk zene vagy más, megnyugtató háttérzaj biztosításával elvonhatjuk az agy figyelmét a belső zajokról.
  • Fontos a stressz kezelés, enyhítheti a tüneteket a relaxáció, érdemes elsajátítani és gyakorolni is.

A cikk a Budai Egészségközpont szakértőinek közreműködésével készült.

Kapcsolódó írások
Kérdezzen szakértőnktől
Kapcsolódó gyógynövények
Kapcsolódó betegségek