6 laborérték, ami a máj kezdődő betegségét jelzi: egy vérvizsgálattal kideríthető a baj

A laborleleten több érték is utal a máj állapotára és a kezdődő egészségügyi problémákra.

Májbetegségeket jelző laborértékek
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A szervi problémák, így a máj állapotának romlása is megmutatkozhat a laboreredmény több értékében. Egy rutin vérvizsgálat a kezdődő betegségekre is felhívhatja a figyelmet, ezért javasolt legalább évente megismételni azt tünetmentesen is.

A laboreredmények jóval egy akut májbetegség előtt felhívhatják a figyelmet a méregtelenítő funkciót ellátó szerv romló teljesítményére. A problémák hátterében pedig egyáltalán nem csak a mértéktelen alkoholfogyasztás állhat, akár gyulladás, akár rendszeres gyógyszerszedés, méreganyagok vagy vírusfertőzés is.

Májbetegségeket jelző laborértékek

Általában enzimek, fehérjék vagy az epefesték értékeinek elemzése az elsődleges a májfunkciót illetően, az orvos betegséggyanú esetén további vizsgálatokat rendelhet el a diagnózis és a kezelési terv felállításához.

Bilirubin

A bilirubin az a sárga színű epefesték, amely a hemoglobinok lebomlása útján keletkezik. Koncentrációja akkor nő meg, ha a májenzimek nem tudják jól kiválasztani, mely máj- és epeúti betegségek esetén jellemző. Gyakran jár együtt a bőr és a szem látványos sárgaságával is. Normálértéke 20 umol/l alatti, van, ahol direkt bilirubint is vizsgálnak, ez optimális esetben 1 és 5 umol/l között van. Magas szintje jelezhet továbbá Gilbert-szindrómát is, ez a bilirubinlebomlás zavarával járó, ritka egészségügyi probléma.

Alkalikus foszfatáz

Az alkalikus foszfatáz nevű fehérje elsődlegesen a máj és a csont sejtjeinek működését támogatja. Normálértéke 30 és 120 U/L között van, ennél jelentősen magasabb szintje többféle eredetű megbetegedésre utalhat, okozhatja csontritkulás, csontanyagcsere-zavarok, de epekövesség, epeúti pangás is. Májzsugor és daganat esetén is kiugróak lehetnek az értékek. Kisgyermekeknél, terhes nőknél gyakran betegség nélkül is növekedhet picit a szám.

Kolineszteráz

A kolineszteráz enzimet ritkán és főleg indokolt esetben vizsgálják meg, elsősorban a szerves foszfát alapú vegyszereknek, rovarirtóknak kitett, vegyiparban és mezőgazdaságban dolgozó embereknél változhat meg jelentősen az értéke. Egyik fajtája, az acetilkolinészteráz enzim az idegrendszer működésében fontos, a másik, a pszeudokolinészteráz főleg a májban található meg. Ennek alacsony szintje mérgezésre is utalhat, vagy májbetegségre, de egyes gyógyszerek, ösztrogének, fogamzásgátlók is csökkenthetik kicsit az értéket. Referenciatartománya 4,3-13,2 kU/l közötti.

A cikk az ajánló után folytatódik

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

GOT

A GOT, vagy hosszú nevén glutamát-oxálacetát aszpartát aminotranszferáz főleg a májban és a szívben fordul elő, az enzim az aminosavak anyagcseréjében vesz részt. Optimális értéke 40 U/L alatti, a magasabb szint a májsejtek károsodását is jelezheti, mely lehet többek közt vírusfertőzés, gyulladás, zsírmáj, mérgezés, gyógyszerek, például koleszterincsökkentők, fogamzásgátlók szedése, esetleg epeúti elzáródás, ritkán daganat következménye.

GPT

A GPT, azaz a glutamát-piruvát-transzamináz enzim ugyancsak az aminosavak anyagcseréjében vesz részt elsősorban. Főképp a májban megtalálható, de a vesékben, szívben és az izmokban is jelen van. Normálértéke 40 U/L alatt van, a szerv károsodását, a májsejtek pusztulását, illetőleg a májzsugort már korán, a külső tünetek jelentkezése előtt megmutathatja. Gyulladás, mérgezés, epekövesség, ritkán daganat is befolyásolhatja a szintjét, ahogy itt is számíthatnak a szedett gyógyszerek, koleszterincsökkentők, fogamzásgátlók.

GGT vagy Gamma-GT

A Gamma GTA, vagy hivatalos nevén gamma-glutamil-transzferáz enzim a glutation feldolgozásában játszik szerepet, elsősorban a vesében, másodsorban a májban, hasnyálmirigyben termelődik, ám a vérvizsgálatban kimutatható emelkedett szint többségében a májból ered, ennek megbetegedésére utal. A normálérték nőknél és férfiaknál kissé eltérhet, előbbieknél 8-40, utóbbiaknál 9-50 U/L közötti számok számítanak megfelelőnek. A máj szöveti károsodását, vírusos eredetű gyulladását, epeúti elzáródást, olykor daganatot jelezhet kiugróan magas szintje.

Májvédő étrend

A májfunkciók romlása esetén az étkezés helyreállításának is rendkívüli fontossága van.

A 10 legjobb májtisztító étel: jóval többet kellene fogyasztani belőlük

Nézegess képeket!

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük