• nátha
    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

    • Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

      Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

  • melanóma
    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

    • Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

      Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

  • egynapos sebészet
    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

    • Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

      Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

Új laboratóriumot adtak át a TEVA debreceni gyárában

Gyógyszerpiac 2022.06.22 Forrás: MTI
Új laboratóriumot adtak át a TEVA debreceni gyárában

A csaknem 800 millió forintos fejlesztéssel megduplázható a helyben végzett biológiai vizsgálatok száma.

Az utóbbi évek legnagyobb kutatás-fejlesztési beruházása készült el a Teva Gyógyszergyár Zrt. debreceni telepén: a közel 800 millió forintos fejlesztés eredményeként kialakított csúcstechnológiás laboratóriumnak köszönhetően megduplázható a helyben végzett biológiai vizsgálatok száma  - közölte Radovan Toman, a telephely vezetője a szerdai átadó ünnepségen.

Hozzátette: Magyarországra érkezése óta kiemelt ágazatként tekint a Teva a kutatás-fejlesztésre (K+F), azon a területen már mintegy 220 szakember dolgozik. A debreceni gyár stratégiai szerepét tovább erősíti az új beruházás, amelynek eredményeként hatékonyabbá tették, illetve bővítették az originális, vagyis az újonnan kifejlesztett hatóanyagot tartalmazó készítmények kutatásának folyamatát. Ezzel az összeggel egészül ki az a 450 milliárd forint, melyet a Teva eddig beruházásra és K+F-re költött Magyarországon.

"Debrecen stratégiai fontosságú telephely, amely komplex gyártó és K+F központként működik" - mondta Radovan Toma, hozzátéve: ez a fejlesztés is jól mutatja, hogy bár a Teva elsősorban generikus vállalatként ismert, egyre nagyobb hangsúlyt fektet az originális készítmények kifejlesztésére.

A projekt keretében úgynevezett in vitro biológiai vizsgáló laboratóriumot alakítottak ki. (Az in vitro, vagyis "az üvegben" elnevezés arra a kísérleti technikára utal, amelynél a folyamat nem élő szervezetben, hanem azon kívül, ellenőrzött körülmények között történik.) A Teva ezzel az egyetlen nagy beruházással megduplázza a Debrecenben végzett biológiai vizsgálatok számát - magyarázta a szakember.

Radovan Toman kitért arra is, hogy Debrecenben 70 éve kezdődött meg a gyógyszergyártás a Pallagi úton, a Teva jogelődjénél, s a gyár ma Közép-Európa legnagyobb gyógyszergyára a termékpalettát illetően. A telepvezető méltatta a Debreceni Egyetemmel és a város középiskoláival az elmúlt években kialakított együttműködést, amelynek eredményeként biztosított a gyár szakember utánpótlása.

Pogány Csaba, a debreceni innovatív kutatás-fejlesztés vezetője kiemelte: az új részleget egy már meglévő épületben alakították ki úgy, hogy csupán az eredeti falakat tartották meg. A 460 négyzetméteres területen 4 iroda és 6 vizsgáló laboratórium kapott helyett a tárolóhelyiségek, a tárgyalók, az étkező és az öltöző mellett. Az épület kialakítása és felépítése megfelel a mai kor követelményeinek, a laboratórium eszközparkja pedig nemzetközi szinten is kiemelkedő. Ezt jelzi az is, hogy a beruházás összköltségének több mint egyharmadát a vizsgálatokhoz szükséges eszközök beszerzésére fordították.

A laboratóriumban egyfelől a globális piacokra szánt új termékek fejlesztésének egy adott lépését végzik, elsődlegesen preklinikai és klinikai vizsgálatokból származó minták tesztelésével. Ezek a vizsgálatok főként a fájdalom és az asztma kezelésére szolgáló készítmények fejlesztését szolgálják. Emellett a laboratórium lehetőséget teremt arra is, hogy ott bizonyos idegrendszeri megbetegedés kezelésére már kifejlesztett termékek gyártásba kerülését megelőző utolsó vizsgálatait is elvégezzék: a debreceni létesítménybe így az Egyesült Államokból, az Európai Unió tagországaiból, de Kanadából és Japánból is érkezhetnek majd minták elemzésre - jelezte a kutatás-fejlesztési vezető.

A Teva Gyógyszergyár Zrt. tavalyi árbevétele 206 milliárd forint volt, az idén is hasonló árbevételre számítanak. A teljes árbevétel 80 százaléka exportból származik.

Kapcsolódó hírek

Legolvasottabb cikkeink