2024. Május 04. szombat
A jet lag oka -  A jet lag tünetei és diagnózisa -  A jet lag kezelése -  A jet lag megelőzése
A jet lag, más néven deszinkronózis vagy időzónaváltás-szindróma olyan tünetegyüttes, amelyet a cirkadián ritmus megváltozása okoz. Akkor alakulhat ki, ha valaki egy hosszú repülőút során több (legalább két-három) időzónát lép át rövid időn belül.

Minél idősebb valaki, annál nagyobb a valószínűsége, hogy a jet lag tünetei kialakulnak, és nagyobb az esélye rá annak is, aki alvászavarral küzd, vagy nehezebben viseli a stresszhelyzeteket.

Jet lag

A jet lag tünetei akár több napig is fennállhatnak, a tünetek keleti irányba haladva jelentősebbek.

A jet lag oka

Hosszú, keletre vagy nyugatra tartó repülőút után a gyors időzóna-változás miatt felborul az ember biológiai órája, a cirkadián ritmus.

A tünetek erősebbek a nyugatról keletre irányuló repülőutakat követően, mivel ekkor a cirkadián ciklus hosszabbodik, az utazónak tovább kell fennmaradnia, valamint később kell felkelnie, emiatt lassul a ciklus.

A keletről nyugatra tartó repülésnél a ciklus rövidül, azaz felgyorsul, ami korai lefekvést és korai felkelést jelent. Ez kevésbé megterhelő, mint a keletre irányuló utazásnál, ezért könnyebben alkalmazkodik hozzá a szervezet.

A jet lag tünetei és diagnózisa

A jet lag legfontosabb tünete az alvászavar és a fejfájás, de emellett kísérheti emésztési zavar, feszültség, ingerlékenység is.

A jet lag leggyakoribb kísérő tünetei a következők:

• ingerlékenység,

• szorongás,

• székrekedés vagy hasmenés,

• koncentrációs nehézség,

• alacsony éberségi szint,

• rossz közérzet,

•étvágytalanság,

• menstruációs zavar,

• hányinger,

• fejfájás.

A jet lag betegség diagnózisa a jellemző tünetek alapján könnyen felismerhető és diagnosztizálható.

A jet lag kezelése

Terápiát a legtöbb esetben nem igényel a betegség, a tünetek általában maguktól, egy-két nap alatt elmúlnak. Amennyiben erős a fejfájás, vagy nem szűnik, fájdalomcsillapítót lehet bevenni. Ha tolerálható időn belül nem rendeződik az alvás, forduljon háziorvosához, aki enyhe altatót vagy nyugtatót javasolhat. Kedvező hatású a nappali fény és a testmozgás, a sok folyadék fogyasztása, valamint az éjjeli pihentető alvás.

A jet lag megelőzése

A jet lag megelőzhető, ha az alvási ciklust már az út előtt úgy alakítja ki, ahogyan a célállomáson lesz, azaz néhány órával előre vagy hátra tolva. Szerencsés az éjszakai érkezés, mert rögtön le lehet pihenni, az órát már előre érdemes átállítani.

A rendszeresen szedett gyógyszereket is érdemes átállítani, a helyi időnek megfelelően beszedni. Az út alatt és után mindenképpen mellőzni kell az alkoholt, és érdemes kerülni a koffeint tartalmazó italokat is.


Forrás: egeszsegvonal
2022. 08. 05.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés