Már heti ennyi mozgás is rengeteget számít: meglepő, milyen hatása lehet
A mozgáshiányos életmódnak súlyos következményei vannak, melyek minimális időbefektetéssel megelőzhetők.

Heti harminc perc mozgás is képes súlycsökkenést és zsírvesztést okozni a legújabb kutatások szerint. A kutatások az eddig is iránymutatásnak számító, heti 150-300 perc közötti mozgásmennyiség ajánlást erősítették meg, ennyi kell minimálisan ahhoz, hogy eredményes legyen a fogyókúra.
Heti 30 perc mozgás
Ennyi kell ahhoz, hogy az, aki súlyfelesleggel küzd, le tudjon faragni belőle, ennyi testmozgással a derékbőség csökkenni, a zsírfelesleg apadni kezd – erre jutottak a kutatók. Egy friss tanulmányban megerősítették az eddigi ajánlásokat, vagyis minimum heti 150–300 perc mozgás szükséges a súlycsökkentéshez.
A 116 randomizált klinikai vizsgálat megerősítette azt is, hogy a testmozgásra szánt percek növelésével az eredmények egyenes arányban javulnak, vagyis minél többet edzel, annál könnyebben veszítesz a súlyodból, annál gyorsabban karcsúsodsz és tűnnek el a zsírpárnák rólad.

Annak, aki rendszeresen mozog, talán furcsa, hogy ilyen triviálisnak tűnő dolgot vizsgáljon a tudomány, mint a testmozgás fontossága. Ugyanakkor az elhízás és az ebből fakadó betegségek statisztikai adatai továbbra is aggodalmakra adhatnak okot és érthetővé teszik azt is, hogy miért igyekeznek a tudósok vizsgálatokkal is alátámasztani a mozgás elengedhetetlen és tulajdonképpen gyógyító mivoltát. Úgy tűnik, hogy az emberek nagy többsége fittyet hány az ajánlásokra és jobban szereti elkerülni az olyan megerőltető dolgokat, mint amilyen egy sporttevékenység, vagy akár az, hogy változtasson az egészségtelen étrendjén.
A WHO adatai szerint 2022-ben minden nyolcadik ember elhízott volt és 2,5 milliárd ember túlsúllyal élt a Földön. Ez az 1990-ben közzétett adatoknak a felnőtt lakosság tekintetében a duplája, a serdülők esetén pedig négyszerese, ami túl sok vidámságra nem ad okot. A magyarországi mutatók sem jobbak, a KSH adatai szerint 2022-ben a férfiak 65%-a és a nők 52%-a súlyfelesleggel élte mindennapjait. Ez azt jelenti, hogy a lakosság több mint fele minden bizonnyal kevesebbet mozgott a kelleténél és valószínűleg a táplálkozás tekintetében is messze volt attól, amit napjainkban egészségesnek neveznek.

Az említett kutatás 6880 tizennyolc év feletti résztvevőt vizsgált, akik mindannyian túlsúlyosak vagy elhízottak voltak. Azt találták, hogy a heti harminc perc mozgás is eredményeket hozott a testsúly csökkentésében és a derékbőség, a testzsír is alacsonyabb számokat mutatott. A mozgás intenzitásának növelése pedig nagyobb arányú csökkenéshez vezetett a vizsgált területeken.
A mozgás nem csak az elhízással szemben jó stratégia, hanem olyan súlyos betegségek kialakulásának kockázata is csökken így, mint a szívbetegségek, kettes típusú cukorbetegség, vagy a magas vérnyomás. A mozgás növelése felpörgeti az anyagcserét, amivel több kalóriát éget el a szervezet, vagyis sikeresebben és gyorsabban elérhető az, hogy a szervezet kalóriadeficitben legyen, ami a fogyáshoz szükséges.

A kérdés már csak az, hogy a tudományosan is alátámasztott tények ellenére miért olyan nehéz sokaknak az életmódváltás és ezen belül az, hogy a sportot az életük részévé tegyék. Sokan ezt az időbeosztásukkal indokolják, számukra segítségül az alábbiakban egy rövid összefoglalót mutatunk, amivel talán könnyebb lesz beiktatni a napi 30 perc mozgást a mindennapokba.
Ha nem tudsz egyszerre harminc percet mozogni, akkor szedd szét az időt, vagyis mozogj háromszor 10 percet. Ahogy arról már mi is írtunk korábban, az olyan mozgás, mint a napi séta is kiváló testformálók. Ezért apró változtatásokkal, mint amilyen például az, hogy tíz perccel hamarabb teszed le az autód a célállomástól és a hátralévő részt sétálva teszed meg, eredményeket hoznak.

Prémium vitaminok szerves forrásából
Fedezd fel a BioTechUSA új, prémium étrendkiegészítőit, melyeket a természet által inspirált hatóanyagok gondos válogatásával alkottunk meg a szervezetünk optimális működésének támogatására. A funkcionális termékek tökéletesen kiegészítik egymást, így teljeskörű megoldást nyújtanak a legmagasabb szintű napi rutinhoz.

Promóció
Írd be a naptáradba a mozgásra szánt időt, ugyanúgy, mint ahogy egy találkozót, vagy bármilyen feladatot bejegyzel. Minden, amit így megtervezel, nagyobb eséllyel valósul majd meg.
Tedd a mozgást társas tevékenységgé. Sokszor könnyebb sportolni, ha azt másokkal együtt teszed. A csoportos órákon szerzett ismeretségek és a jó hangulat, valamint az együtt töltött idő mind motivációként hatnak.
Az okos órák adta lehetőségek, a sportteljesítmény vagy akár az étkezés telefonodon lévő alkalmazásokkal való összekötése szintén könnyen és gyorsan hoznak eredményt. A naplózás szokássá válik, és ezért egyre inkább a fókuszodban tartod az egészséges életmódot ezután.
Az edzéseket, különösen ha egyedül mozogsz, kösd össze zenehallgatással, vagy más, számodra kikapcsolódást nyújtó tartalmak hallgatásával. Így duplán kellemes élmény lesz minden mozgásforma, amit bevezetsz a mindennapjaidba.
Végül érdemes azt is végig gondolni időnként, hogy mennyi időt töltesz az életedből olyan felesleges tevékenységekkel, mint a közösségi felületek tartalmainak pörgetése, vagy a televíziónézés. Átgondolva mindezt, biztosan találsz minden napodban néhány tíz percet, amit itt lefaragva, valamilyen mozgásba fektetve jobban szolgálja majd a testi-lelki jóléted, mint bármi más.
Napi 20 perc elég ebből az egyszerű mozgásformából: ezeket a gyakorlatokat végezd
Az egész testet átmozgatja, feszessé teszi az izmokat is ez a rövid tréning.
Elolvasom(Képek: Getty Images Hungary)